Oje sürmeden önce bir kez daha düşünün!

Birçok kadının vazgeçilmezi olan tırnak bakımı ve güzelliği için en sık yapılan uygulama oje sürmek. Ancak kadınların bakım rutinlerinin bir parçası olan oje sürmek sanıldığı kadar da masum değil.

Eklenme Tarihi: 24 Temmuz 2019

Amerikalı araştırmacıların yaptığı son araştırmalara göre oje sürmek sağlık açısından büyük tehlikeler oluşturuyor. Araştırmacılar, kadınların vazgeçilmez güzellik parçası olan ojelerin hiç bilinmeyen bir özelliğini ortaya çıkardı. Her gün oje süren ve sürdüğü ojeleri tazeleyen kişiler üzerinde yapılan bu araştırmalar ile oje sürmenin sağlık için bir tehdit oluşturduğu ortaya çıktı.

ABD’nin Duke Üniversitesi uzmanlarının Çevre Çalışma Grubu (EWG) ile birlikte yaptığı çalışmalar sonucu ojenin içindeki birçok maddenin insan sağlığına zarar verdiği saptandı. Araştırma süresince 3 bin tane oje çeşidi incelenmiştir. İncelemeler sonucunda ürünlerin yarısından fazlasında trifenil fosfat (C18H15O4P) maddesi bulundu. Gönüllü 24 kadın ile birlikte yapılan deney ile oje sürdükten 10 saat sonra katılımcıların %100 ünün vücudunda
trifenil fosfat izleri görüldü.

Trifenil fosfat maddesi ojenin kalıcı ve esnek olması için içeriğinde kullanılan bir kimyasaldır.

Trifenil fosfat maddesi insan bedenindeki hormonları kontrol eden endokrin sisteminin bozulmasına yol açar. Oje sürdükten sonra tırnak yoluyla kana karışan bu madde hormon sistemini bozarken aynı zamanda metabolizmayı da yavaşlatır. Bu durum yağ depolanmasını olumsuz yönde etkileyerek kilo alımına sebep olur.

ABD merkezli Çevre Çalışma Grubu isimli kuruluşun oje üreticilerine karşı, bu maddenin kullanılmamasına yönelik imzalı bir kampanya başlatıldığı biliniyor.

Ojenin vücudumuza verdiği diğer olumsuz etkiler şunlar;

•Cildi tahriş eder ve alerjen etkisi vardır.

•Endokrin sistemine zarar vererek vücutta toksinlerin birikmesine sebep olur.

•Vücutta bazı enfeksiyonların oluşmasına sebep olur.

•İçeriğinde bulunan formaldehit, fitalat gibi maddeler sinir sistemine zarar vericidir.

•Üreme sistemine zarar verir.

•Kimyasal maddenin vücut tarafından hemen emiliyor olması kaygı verici bir durumdur.

•Aynı zamanda oje çıkarıcı olarak kullanılan asetonlarında içeriğinde bulunan taluen adlı kimyasal madde ile sağlığa zarar verdiği ortaya çıkmıştır.