Ödül avcısı Parazit filmine dair bilinmesi gerekenler

Dünya çapında pek çok ödül kazanan, Altın Küre’yi aldıktan sonra dikkatleri daha da üzerine çeken, 6 dalda Oscar adayı Parazit (Parasite), SAG Ödülleri’nde de En İyi Oyuncu Kadrosu büyük ödülünün sahibi oldu.

Eklenme Tarihi: 20 Ocak 2020

Bombshell, The Irishman, Jojo Rabbit, Once Upon a Time in Hollywood gibi ses getiren Amerikan yapımı filmleri sollayarak ezber bozan Güney Kore yapımı film, geri sayımın başladığı 92. Oscar Ödülleri’nin de favorisi. İşte, pek çok eleştirmen tarafından sadece 2019’un değil 2010’ların da en iyi filmleri arasında gösterilen Parazit’e dair bilinmesi gerekenler...

SAG'DA BÜYÜK ÖDÜL
Altın Küre’de Yabancı Dilde En İyi Film ödülünü kazanan; En İyi Film, En İyi Uluslararası Film, En İyi Yönetmen gibi ana kategoriler ile En İyi Prodüksiyon Tasarımı, En İyi Orijinal Senaryo ve En İyi Kurgu olmak üzere 6 dalda Oscar adayı olan Parazit (Parasite) filmi dün gece de 2020 SAG (Screen Actors Guild-Ekran Oyuncuları Birliği) Ödülleri’nde büyük ödülü kazandı.

AKADEMİ TARİHİNE GEÇTİ
Time dergisi tarafından yılın en iyi 10 filminden biri seçilen ödül avcısı Güney Kore yapımı Parazit, pek çok Hollywood yapımının önüne geçti. Oscar ödüllerinde En İyi Film ve En İyi Uluslararası Film dallarına aynı anda aday olan 6. film olarak Akademi tarihine adını yazdırdı.

ALTIN PALMİYE KAZANDI
Aynı zamanda hikayesini de yazan Bong Joon-ho tarafından yönetilen, 2019 yapımı film, geçen yıl Cannes Film Festivali’nde de Altın Palmiye kazandı. Bu ödülü alan ilk Kore filmi unvanını da elde etti. Film, 2013'teki Mavi En Sıcak Renktir filminden beri ödülü oy birliğiyle alan ilk film olma özelliğini de taşıyor.