Neden U şeklinde?

Özellikle gavur memleketlerde, evlerdeki tuvalet kapakları yuvarlakken umumi tuvaletlerdeki kapaklar daima U şeklinde tasarlanıyor. Peki neden?

Eklenme Tarihi: 14 Şubat 2017

Sorunun cevabını bulmak için 1955 yılına gitmemiz gerekiyor. Çünkü o yıl hazırlanan American Standard National Plumbing Code (Amerikan Standart Ulusal Tesisat Yasası), klozet kapaklarında yumuşak ve emici olmayan materyallerin kullanılmasını ve umumi tuvaletlerde bulunan kapakların U şeklinde olmasını şart koşuyordu.

O günden bu yana ABD'de umumi tuvaletler için U şeklinde tuvalet kapakları tasarlanıyor. Elbette bu yasalar çok sıkı takip edilen ve yaptırımları olan yasalar değil; ancak o günlerden bu yana pek çok yerde bu kurala uyuluyor ve umumi tuvaletlerde bu kapaklar kullanılıyor. Peki bu kural neden koyulmuş olabilir?

Uluslararası Tesisatçılar Birliği'nden Lynne Simnick, bu yasanın sebebini şöyle açıklıyor: Simnick, tuvalet kapağının önüne bulunan boşluğun, insanların kendilerini tuvalet kağıdıyla temizlemesini kolaylaştırdığı için gerekli olduğunu belirtiyor. Özellikle kadınlara büyük kolaylık sağlayan boşluk, ayağa kalkmak ya da tuvalet kapağına dokunmak zorunda olmadan temizlenme imkânı sunuyor.

Konu üzerine başka teoriler de mevcut. Bunlardan bir tanesi, klozete oturan erkeklerin çişlerini yaptıktan sonra birkaç damla idararla tuvalet kapağının ön kısmını kirletmesi. Umumi tuvaletlerde hijyeni sağlamak için tasarlanan U şekilli klozet kapaklarının bu amaca hizmet ettiği de düşünülüyor.