Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili filmler

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemâl Atatürk şimdiye kadar az sayıda sinema ve televizyon filminde konu edildi. 29 Ekim Cumhuriyet'imizin ilan edildiği bugünde Atatürk’ün anlatıldığı ya da içinde geçtiği en çok öne çıkan sinema...

Eklenme Tarihi: 29 Ekim 2014

Zafer coşkusu içinde, İzmir sokakları "Yaşasın Gazi, Yaşasın Ordu, Yaşasın Büyük Millet Meclisi" sesleriyle inlemektedir. İzmir`deki evi, Başkumandanlık Karargahı olarak kullanılan Latife Hanım`ın Mustafa Kemal`e olan hayranlığı her geçen gün artmaktadır... Filmde, savaş sonrasında Türkiye Cumhuriyeti`ni kurmaya çalışan Kuvva-i Milliye`cilerin mücadeleleri anlatılıyor. Mustafa Kemal Atatürk'ü canlandıran ise usta oyuncu Rutkay Aziz.

Atatürk'ün lider özelliklerinden çok, insan özelliklerini ön plana çıkarmış belgeselde, Atatürk’ün son 300 gününe tanıklık etmiş kişilerin yazdıkları ya da anlattıkları anılardan yararlanıldı. Ata’nın son günleri, Can Dündar’ın farklı bakış açısıyla anlatılıyor.

"Gün gelecek Tarihin Hiçbir Sayfası gizli kalmayacak" diyerek güçlü bir söylemle sinema severlerle buluşan film Kurtuluş döneminde bu mücadelenin içerisinde önemli rol oynamış olan Milis Yarbay Osman Ağa nam-ı diğer Topal Osman'ın ölümüne yol açan karanlık olayların vugulandığı özellikle 1. Meclis dönemini yani mücadelenin başladığı ilk zamanları anlatan bir tarih filmi. Atatürk'e bu filmde hayat veren Mehmet Tokat oldu.

İngilizler ve Fransızlar 18 Mart 1915 günü müthiş bir askeri kuvvetle boğaza giriş yaparlar; fakat vatan toprağı olan Çanakkale Boğazı’nı geçmek sandıkları kadar kolay olmayacaktır. Defalarca denizden ve karadan saldırırlar ama karşılarında üstün cesaretleriyle Veli’yi, Mehmet Ali’yi, Bigalı Mehmet Çavuş’u, Nusrat Mayın Gemisi’ini, Seyit Onbaşı’yı, Hilmi Şanlıtop’u, Hüseyin Avni Bey’i, Boyabatlı Mustafa’yı,Yüzbaşı Faik’i, Şefik Bey’i ve Mustafa Kemal Paşa’yı bulurlar… Savaş cephesindeki Atatürk'ü bu filmde İlker Kızmaz canlandırıyor.