Analiz: Mucize Doktor mu, Hekimoğlu mu? En detaylı karşılaştırma

Medyafaresi.com yazarı Anibal Güleroğlu ekranlarda fırtına gibi esen Mucize Doktor ile ona rakip gösterilen Hekimoğlu dizilerini karşılaştırdı.

Eklenme Tarihi: 28 Aralık 2019

Bir iş başarılı olmaya görsün… Hemen ardından aynı türdenyapımlar sıralanıverir. İster kolaycılık deyin, ister akılcılık… Bu duruma özellikle ekranlarımızın dizi sisteminde bolca rastlanmakta. Özgünlüğü baskılayan, yaratıcılığı unutturan uyarlama merakı da bu mantığın eseri zaten.

Nitekim Güney Kore dizilerine dadanan yapımcılarımız, Amerika’nın dünya çapında ses getirmiş işlerini de gözlerine kestirmeye başladılar. Aşka-gençliğe odaklı içeriklerden tutanı da oldu, tutmayanı da. Şimdinin gözdesiyse, 2006-2011 yılları arasında hayli revaçta olan ‘Doktorlar’ dizisinin ardından pek dikiş tutturamayan, hastane işleri!

2013 Güney Kore yapımı ‘Good Doctor’ın ülkemize ‘Mucize Doktor’ şekliyle ithal edildiği sezonda, Amerika’nın sekiz sezonluk ‘House MD’ dizisinin ‘Hekimoğlu’ yerlisi de devreye sokuldu.

Savant Sendromlu otistik Doktor Ali Vefa’nın merkezinde yer aldığı hastane performansının izleyiciden müthiş beğeni toplamasına karşı,