Moda camiasının zayıf bulduğu top model Günce Gözütok

Mesleğe yeni başlayan Günce Gözütok, Türk marka ve tasarımcıların ya daha ucuza çalışan yabancı modelleri ya da kanıksanmış isimleri tercih ettiğini, iş bulamadıklarını anlattı.

Eklenme Tarihi: 30 Ekim 2016

Türkiye’de yaklaşık bir yıl modellik yaptı. Verdiği ilk röportaj, tam bir sene önce Hürriyet Pazar içindi. Konu: “İstanbul Moda Haftası’nda neden Türk modeller ilgi görmüyor?” : “Benim için çok zayıf, çok esmer, kara kuru diyorlar... Halbuki ölçülerim dünya standartlarında...”

Ve tam bir yıl sonra, meşhur New York Magazine’de Günce için şu sözler yazıldı: “Bu kıza dikkat edin. Günce, New York Moda Haftası’nda en çok parlayacak isimlerden.” Ve ülkemizde beğenilmeyen ama New York modasının ilk görüşte aşk yaşadığı Günce’nin macerası böyle başladı. Biz İstanbul Moda Haftası gibi organizasyonlarda artık yüzlerinin her çizgisini ezberlediğimiz Tülin Şahin ve Özge Ulusoy gibi isimlerle yürürken, Günce, New York’ta uluslararası bir model olma yolunda ilerliyor.

Evet, Günce Gözütok, ülkemizde beklediği çıkışı yakalamadı. O da hırslanarak, tası tarağı toplayıp New York’ta modellik yapmaya gitti.“16 gün takılırım, New York Moda Haftası’nda defileleri zorlarım, olmadı döner, para biriktirir, yine gelirim” dedi. Ama tüm bunlara gerek kalmadı, iddialı bir ‘hoş geldin’ ile karşılandı Amerika’da: Önemli dergiler için çekimler yaptı, New York Moda Haftası’nda defilelerde yürüdü. Peki bu nasıl gerçekleşti?

INSTAGRAM KEŞFİ Hikâyeyi başa saralım: İstanbullu bir ailenin kızı Günce. Annesi ve babası beden eğitmeni olduğu için, sporla oldukça erken, 3 yaşında tanıştı. Şu meşhur ‘uzun boy ve zayıflık’ konusunun sırrı bu. Ailesinin profesyonel sporcu olmasını istediği Günce, uzun yıllar voleybol oynasa da, gönlünde yatan aslanın spor olmadığını fark etti. Ama bu modellik de değildi. Özyeğin Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü’ne girdi. “Acaba, bölümümü değiştirip hukuk fakültesine mi geçsem” diye düşünürken, sokakta tanıştığı Hollandalı bir turist: “Herkes sana bakıyor, farkında mısın? Bence modelliği denemelisin” deyince heves etti, bu alana da el atmak adına bir-iki girişimi oldu.