Mini Etek Giydiği İçin Kırbaçlanan Kadın Bikini Tasarımcısı Oldu

Yasakladığınız, kısıtladığınız insan, estetik algısı yüksek bir kadınsa; moda bile bir direniş silahına dönüşebilir. İlham verici hikayesiyle Tala Raassi ile tanışın.

Eklenme Tarihi: 31 Ekim 2016

Bazı insanların sadece varoluşları, özgürce yaşamaları bile bir direniştir; politik bir eylemdir. Tala Rassi de o insanlardan biri... O bir kadın olarak İran'da doğdu. Hayat dolu, yaratıcı, estetiği ve güzelliği seven ışıltılı bir yapısı vardı. Doğduğu ve vatandaşı olduğu İran'da ise şeriat yönetimi...

Şimdi ona şöyle bir baktığımızda; özgür ve güçlü bir kadın görüyoruz. Fakat Tala'nın hikayesi çok daha derin! Özgürlüğün ve ekonomik gücün kazanımı tarihin genelinde tüm kadınlar için zaten kolay olmadı. Fakat Tala Rassi, şeriatla yönetilen İran'da doğmuş bir kadın olarak, toplumların kız çocuklarına vurduğu ketlerin çok daha sert olanlarına maruz kaldı.

Işıltısını dünyaya saçmak isteyen, renkleri seven bir kız çocuğu olarak kara çarşaflara bürünme zorunluluğu karşılaştığı ilk hayal kırıklığıydı. İran'da bir kız çocuğu olarak doğmuş iseniz, daha çocuk yaşta örtünmek gibi bir zorunluluğunuz var. Sokaklarda ahlak polisleri, örtünmenizi yeterli bulmazsa size ceza kesebiliyorlar.

İran'da kız çocuklarının eğitim alanları da kısıtlıydı. Örneğin kadınların inşaat mühendisliği gibi alanlarda eğitim alabilmesi mümkün değildi. Neyse ki Tala Rassi, moda üzerine çalışmak ve okumak istiyordu. Fakat bir problem de burada; İran'da o dönem moda adına hiçbir girişim yoktu. Neden olsun ki? "Moda" batı dünyasından geldiği için İran'da adeta "yasaklıydı". En fazla baş örtüleri tasarlayabilirdiniz fakat baş örtülerinin de "gösterişli" olmaması gerekiyordu.