Mini eteğin mucidi kitleleri peşinden sürükleyen bir moda ikonu: Mary Quant

1934 doğumlu İngiliz modacı Mary Quant, şu anda her yerde gördüğümüz mini eteği ilk tasarlayan kişi.

Eklenme Tarihi: 01 Ağustos 2019

Her ne kadar Andre Courreges'ten etkilendi dense de mini eteği kadınlara giydiren ve bu tasarımıyla sıradan bir terziyken, moda tasarımcısı ünvanını almaya hak kazanan kişidir İngiliz moda tasarımcısı Mary Quant.

Ekşi Sözlük'ten Nillale'nin içeriğine göre: Mary Quant, sadece mini etekle değil, saç tasarımları ve kozmetik ürünleriyle de ünlüydü. 1960'larda genç kızlar saçlarını onun gibi kestirip. Mini etekli elbise giyip, onun ünlü modeli twiggy gibi makyaj yapıyordu.

Mary Quant, 1960'ların kükreyen sosyal değişimli Londrasını modaya en güzel yansıtabilmiş insandır. Ve tabii bir de yine 1960'ların ünü bütün diyarlara yayılmış mod tarzının annesi, babası, en sahip çıkanıdır.

Sonunda ingilizler de değerini anlamış olacaklar ki bu kültürel ikonanın, kendisiyle yapılan söyleşiler peynir ekmek gibi gidiyor, pek şık müzelerde onun dizayn ettiği mini mini etekler ve cart renkli parlak yağmurluklar sergilenip 1960'ların bu pek şaaşaalı genç ve cinselliğini kabul etmiş ve bunu dışavuran mod ruhunu anlamaya çalışmada en önemli durak oluyor Mary Quant.