Milli sporcu Fatma Uruk rekor için gittiği Meksika'da mahsur kaldı!

İzlediği bir belgeselden hareketle profesyonel bir serbest dalış sporcusu olan Fatma Uruk dünya rekoru denemesi için gittiği Meksika'da koronavirüs salgını nedeniyle mahsur kaldı. Fatma Uruk, Meksika'daki günlerini Sözcü'ye anlattı.

Eklenme Tarihi: 15 Mayıs 2020

Serbest dalışta ülkemizi temsil eden milli sporcu Fatma Uruk, dünya rekoru kırmak için gittiği Meksika'da corona virüsü pandemisi nedeniyle adeta mahsur kaldı. Rekor hazırlıklarını şartlar elverdiğince sürdürmeye çalışan rekor hedefinden vazgeçmeyen Fatma Uruk, Meksika'da yaşadıklarını Sözcü HaftaSonu'na anlattı.

KARANTİNA NEDENİYLE HER YER KAPANINCA ANTRENMAN YAPAMADIK

İlk geldiğimde burada virüs gündemde bile yoktu ancak ben yine de dikkatli ve temkinli davranıyordum. Geldikten 1 hafta sonra tedbirler alınmaya başlandı. Her yer kapandı ve sadece 5 gün antrenman yapabildim. Şu anda çok sıkı tedbirler var. Haziran ayının ikinci haftasında antrenmanlara başlayacağımı düşünüyorum. 5 haftalık bir kampın ardından da hemen dünya rekorunu kıracağız. Burada kendime küçük bir ekip oluşturdum. Hakemleri ve görevlileri buraya getirerek en kısa zamanda rekor denemesini yapmak istiyorum. Ben burada hiçbir beklentim olmadan bunu başaracağımı bildiğim bundan sonrasında da Türkiye’yi bu branşta en iyi şekilde temsil edeceğimi bildiğim için kaldım.

İLK 2 HAFTA BENİM İÇİN ÇOK KÖTÜYDÜ, OTURUP AĞLADIM

Önlemler alındıktan sonraki ilk 2 hafta, süreç benim açımdan çok kötüydü. Burada kalmaya karar verdiğimde bana bir şey olmaz demedim, oturdum ağladım. Çok korktum ve panik yaşadım açıkçası. Başıma bir şey gelir hastalanırsam ülke zaten karışık, yabancıyım, yeterli sağlık hizmeti alamam diye düşündüm. Şu anda köy gibi bir yerde karantina sürecinin bitmesini bekliyorum. Bu eve ilk taşındığımda ilk 3-4 gün evde uyuyamadım. Sürekli hırsız girecek, burası güvenli değil diye panik yaşadım. O zaman neden kaldım diye kendime dönüp sorduğumda ise bu korku yerini cesarete bıraktı. Hedefe kitlenmiş durumdaydım. Elde edeceğim başarının sadece benim değil Türkiye adına kazanacağım bir başarı olacağını düşünerek kendimi sakinleştirdim.

VİRÜS DÜNYAYI SARSA BİLE HEDEFİME ENGEL OLMASINA İZİN VERMEK İSTEMEDİM

Uzun zamandır planlıyorum bu rekor denemesini. 2018 ve 2019 yıllarında maddi destek bulamadığım için ertelemek zorunda kaldım. Bu 3. girişimim. Küçük destekler dışında bir sponsorum yok. Ancak bunun benim hedefime ulaşmama engel olmasına bu defa izin vermek istemedim. Bütün masrafları kendi birikimimle karşılayarak geldim. Bu deneme hem ülkemiz adına hem de benim sportif kariyerim için artık çok önemli. Çocukluğumdan beri bu sporu yapmak istiyorum ve dünya rekoru kırmak elbette her serbest dalışçının rüyasıdır. O kadar çok isteyince de bir virüs dünyayı sarsa bile görmüyorsunuz. Dönüp tekrar buraya gelecek koşulları yaratma imkanım açıkçası yoktu. Ne maddi ne de izin anlamında işimi ayarlamak, aynı koşulları sağlamak, buradaki organizasyonun altından yine tek başıma hele ki maddi destek yokken kalkmak çok zor. Ya kalıp devam edecektim ya da hayallerime elveda diyecektim.