Microsoft’un Kurucusu Bill Gates’e Göre Dünyayı Değiştirebilecek 10 Yenilik

Gelecek denildiğinde vizyonuna güvendiğimiz insanlara dönüyoruz ister istemez. Şimdi ise Bill Gates'e göre dünyayı değiştirebilecek ve aynı zamanda yönetebilecek yeniliklerden bahsedeceğiz.

Eklenme Tarihi: 05 Nisan 2019

1. Robotlar
Robotlar çağımızın insana eş bilgisayarları, yapay zekaları ve insan benzeri duygu ve mimik taklitleri ile geleceğin en büyük yardımcılarından olacaklar gibi görünüyor. Özellikle üretim, teknoloji ve eğitim gibi konular robotlardan en fazla faydalanılabilecek alanlar olarak öne çıkıyor. Bill Gates’e göre robotlar iki şeyi daha öğrendikleri takdirde dünyayı değiştirecek potansiyele ulaşabilecekler. Hızlı bir şekilde değişen görevlere ve sıklıkla değişen çevre koşullarına uyum sağlayabilmek. Elimizden alacakları sadece işlerimiz olsa bari.

2. Atom santralleri
Gates özellikle dördüncü jenerasyon atom santrallerine dikkat çekiyor. Dördüncü jenerasyon atom santralleri daha güvenli olmakla kalmıyor aynı zamanda çevreye de daha az radyasyon yayıyor. Yeni jenerasyon santraller elektrik üretiminde çevreye daha fazla karbondioksit emisyonu salınmasının da önüne geçecek.

3. Yapay zeka
Günümüz dijital asistanları daha şimdiden insanlığın omuzlarından ciddi yük almaya aday olsa da henüz verilen komutları tam olarak anlayamıyorlar. Sadece belirli emirleri algılayıp kişiye özel değil, otomatik reaksiyonlar gösteriyorlar. Gates’in vizyonuna göre bu asistanlar insanların söylediklerinin arkasındaki derin anlamları kavrayacak ve talep edilmeden de hareket geçebilecek.

4. Yapay et
Et üretimi yüksek CO2 emisyonuna neden olmakla birlikte yoğun talebi karşılamaya yetmeyecek arz söz konusu. Üretimi ve tüketime hazır hale gelme süreci de zaman alan et üretimi, nüfusun git gide yoğunlaştığı dünyamız için etkili bir çözüm değil artık. Gates’in sunduğu çözüm önerisi ise hem hayvanları hem hayvan severleri, hem de vejeteryanları sevindirecek türden. Eti laboratuarlarda üretmek. Bunun ilk örnekleri şu an piyasada. Ancak henüz etin ideal taklidi yapılamadı. Bu başarıldığında çevre ve iklime büyük bir katkı sağlanmış olacak.