Mehmet Çoşkundeniz: Çocuk evliliğin düşmanı

Işıl Cinmen, ‘Aşk Doktoru’ Mehmet Coşkundeniz’i ‘Sevgililer Günü’ yemeğine davet etti. Aşkla, ilişkilerle ilgili merak ettiğiniz ne varsa sordu. Buyurun siz de masadaki yerinizi alın!

Eklenme Tarihi: 11 Şubat 2017

Hayatımızdaki en önemli şey nedir? Aşktır. Aşk tanımınız ne? Aşk, insanın üremeye hazırlık aşamasıdır ve aynı zamanda bir duygudurum bozukluğudur. Arthur Schopenhauer, “Aşk, kişinin kendisindeki eksiklikleri başkasında tamamlama arzusudur” der. Bu tanımı severim…

Aşkın tanımlarında sık sık ‘teslimiyet’ten bahsedilir. Bu bana çok itici geliyor… Çünkü, ‘karşındaki insana teslim olmak’ olarak anlıyorsun. Oysa teslimiyet aşkın kendisinedir. Aşkın her şeyini; iyisini, kötüsünü, acısını, coşkusunu kabul etmek, ona teslim olmak… İnsana teslim olmak hastalıklı.

Aşk yıllarca sürebilir mi? Aşkın ömrü bellidir. 6 aydan sonra inişe geçer. 3 yılın sonunda da tamamlanır. Bu kadar kesin konuşmanızın sebebi ne? Bilim. Aşkın coşkusundan sorumlu hormon dopaminin yüksek derecede salgılanması ortalama 6 ay sürer. 3 yılın sonunda aşkın kimyası biter ve beyin doğal durumuna geri döner.

Dopamin çok salgılandığında ne olur? Beynin muhakeme merkezi bloke olur. Muhakemeyi bozar ama kişiyi dünyanın en mutlu, en umutlu, kendini en iyi hisseden insanına dönüştürür.