Masumiyet Senaristleri Ela'nın Tüm Hatalarını Neden Aşka Bağlıyor?

Medyafaresi.com yazarı Anibal Güleroğlu, hem Masumiyet dizisini hem de dönemin dizilerini eleştirdi.

Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2021

Medyafaresi.com yazarı Anibal Güleroğlu, Masumiyet dizisinin "Masumiyet" kavramını nasıl katlettiğini yazdı.

İşte o yazı:

Masumiyet katlediliyor

"Kanal D’nin ‘Sadakatsiz’iyle yarışa tutuşan FOX’un ‘Masumiyet’i bu hususta açık ara öne çıkan yapım oluyor. ‘Üzüm üzüme baka baka kararır’ demiş atalarımız. Ekranlarda yer alan dizilerin içerikleri de bu mantığa göre geliştiriliyor adeta. Bir tema tuttu mu peşinden gelen yapımlar da aynı yoldan yürüyor. Gerek karakterler, gerekse bölüm içerikleri neredeyse aynı kalemlerden çıkmışçasına yaratılıyor.

Bu sezonun modası, ‘Masumiyet’ ve ‘Sadakatsizlik’. Üstelik bu moda her iki kavramın içini boşaltan, anlamını ters yüz eden türden karakterlerle sürdürülüyor… Ve dahi ‘Masumiyet’ adeta katlediliyor.

Bu gerçek doğrultusunda ‘Nedir masumiyet’ diye soracak olursak… Kelime anlamına göre ‘Suçsuz, günahsız, kabahatsiz’ olma hali! Kuşkusuz bu tanımın kapsama alanı eylemlerle sınırlı değil. Düşüncelerde de masumiyet hali önemli. Zira eylemlerin temeli düşüncelerle atılır. Dolayısıyla masumiyetten dem vurabilmek için hem zirken hem fikren saf olmak şart.

Peki, ekrandaki masumiyet mantığı bu tanımla bağdaşıyor mu? Günümüzde prim yapmanın yolunun ‘Masumiyet’ kılıfıyla türlü dalavere çevirmekten geçtiğini… Kötüler yerine gerçek masumların itham edildiğini düşünürsek… Ne yazık ki sadece kurgularda değil, yaşamda da masumiyete takla attırıldığını görüyoruz.

Keza sadakatsizlik için de aynı mantık işliyor. Kişilere ve değerlere yönelik sadakatsizliğin kahramanları, pirüpak olup çıkıveriyorlar ortaya. Velhasıl günümüz dünyasında, kurgusundan gerçeğine, sadakatsizlik olayını fırıldağa çevirip masumiyeti katledenler yükselen değer! Kavramların özünü zedelemeden yaşamaya çalışanlar da, ezilenler.

Hal böyleyken ekranda masumiyete en bariz biçimde takla attırıp katlederek sadakatsizliğin çehresini değiştirenlere bakacak olursak… Kanal D’nin ‘Sadakatsiz’iyle yarışa tutuşan FOX’un ‘Masumiyet’i bu hususta açık ara öne çıkan yapım oluyor.