Ermenilere Hakaret Eden Murat Övüç'e Mahkemeden Ödül Gibi Karar

Kim Kardashian'a cevaben bir sosyal medya paylaşımında Ermeniler'e hakaret ettiği iddia edilen sosyal medya fenomeni Murat Övüç, 'halkın bir kesimini alenen aşağılama' suçundan hakim karşısına çıktı.

Eklenme Tarihi: 23 Mart 2021

Ermeni asıllı ABD'li magazin yıldızı Kim Kardashian, sosyal medya hesabından Türklerin, Ermenilere soykırım yaptığını iddia ettiği paylaşımlarda bulununca tepki çekmişti. Kardashian’a bir tepki de sosyal medya fenomeni Murat Övüç’ten gelmişti.

Murat Övüç, yaptığı paylaşımda, “Siz Ermeniler pisliksiniz. Sen kimsin benim Osmanlı büyüklerime barbar diyorsun” ifadelerini kullanmıştı. Bu paylaşım sonrası Övüç hakkında 'halkın bir kesimini alenen aşağılama' suçundan dava açıldı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına Murat Övüç ve müşteki Simon Çekem ile avukatları katıldı. Duruşmada savunma yapan Övüç, suçlamayı kabul etmediğini belirtti.

Murat Övüç, "Videonun tamamı incelendiğinde Türkiye’deki Ermenilerin benim kardeşim olduğunu, onlara yönelik bir söylem olmadığı anlaşılacaktır. Sözlerim Kim Kardashian isimli televizyon yıldızına yöneliktir. Bu şahıs köklerimize ve Osmanlıya hakaret ettiği için böyle tepki gösterdim" ifadelerini kullandı.