Lise öğrencisi Apple'ı hackleyerek 90 GB veriyi ele geçirdi

Avustralya Melbourne şehrinde yaşayan 16 yaşındaki bir lise öğrencisinin bir önce Apple'ın sunucularını hacklediği ve 90 GB veriyi çaldığı anlaşıldı.

Eklenme Tarihi: 20 Ağustos 2018

Avustralya’nın Melbourne şehrinde yaşayan 16 yaşındaki liseli bir gencin, Apple’ın sunucularını hacklediği ortaya çıktı.

LİSE ÖĞRENCİSİ APPLE'I HACKLEDİ: Apple hayranı olduğu açıklanan genç kötü bir niyetinin olmadığını açıklamış olsa da gözaltına alınmaktan kurtulamadı. Şirketin sunucuları içindeki şifrelenmiş verileri çalan gencin aldığı bu veriler içinde birden çok kullanıcı hesabına erişmeyi sağlayan son derece güvenli yetkili anahtarlarının da yer aldığı iddia ediliyor.

Liseli gencin geçen yıl yapılan bir operasyonla Avustralya Federal Polisi (AFP) tarafından yakalandığı ancak soruşturmanın selameti için bu bilginin gizli tutulduğu da açıklandı. Bilginin gizli tutulmasındaki amacın ise bu gencin bağlı bulunduğu bir siber saldırı organizasyonunu ortaya çıkarma istediği olduğu düşünülüyor.

Polisin gencin evine yaptığı baskında ele geçirilen iki adet Apple dizüstü bilgisayarın seri numaralarının, Apple sunucularına giriş yapan cihazların seri numaralarıyla eşleştiği belirlendi. Ayrıca, bir adet cep telefonu ve bir adet sabit disk sürücüsünün IP adreslerinin de hackleme işlemlerine karıştığı ortaya çıktı.