Li-fi Nedir? Wi-fi'nin Tahtı Sallanıyor mu?

Tüm dünyayı 22 yıldır internete bağlayan Wi-Fi teknolojisi tarih mi oluyor? İnsanlık iletişimi her seferinde daha hızlı ve bir o kadar güvenli kurmak istiyor. Wi-Fi'nin tahtını sallayan Li-Fi'nin mucidi Profesör Haas, merak edilenleri anlattı.

Eklenme Tarihi: 01 Şubat 2021

2015'te Estonya'da Velmenni şirketi Li-Fi teknolojisini laboratuvarlardan sonra ilk kez ofislerde test etmeye karar verdi. Amaç tüm dünyanın internet ile bağlantısını sağlayan Wi-Fi teknolojisinin yerine Li-Fi'yi koymaktı.

1Gbps’lik yani 1024 Mbps (Mbps, yani internetin standart hız birimi) hıza ulaşıldı!

Aradan geçen 6 yıl Li-Fi için daha bereketli oldu. Li-Fi ampulleri sayesinde sadece birkaç saniye içinde bir HD film indirmeye eşit olan veri gönderimi mümkün hale geldi! Işık tabanlı Li-Fi ışınları, Wi-Fi gibi duvarlardan geçmediği için düşük menzille bağlantı sağlayabilmişti.

Li-Fi teknolojisinde veriler, nanosaniyeler içinde yanıp sönüp ışıkları insan gözüne gözükmeyen LED’ler yardımıyla iletiliyor.

Yüksek hızlara erişmek işte böyle mümkün hale geliyor. Fikrin mucidi ve geliştiricisi Edinburgh Üniversitesi'nden Profesör Harald Haas. Haas, Edinburgh Kraliyet Derneği üyesi bir mühendis.

TedX konuşmalarını milyonlarca kişi izledi. Li-Fi yani "Light Fidelity" teknolojisinin Wi-Fi gibi radyo dalgaları yerine görsel spektrumla veri aktarmaya imkan tanıdığını söylüyor.

Li-Fi teknolojiside, bir alıcıya bilgi gönderirken (binary data) hızlıca açılıp kapanan flaş ampulleri kullanılıyor. İşin Türkçesi, Haas'ın geliştirdiği sistem fazlasıyla meşgul olan radyo frekanslarını tercih etmiyor.

Bunun anlamı ise daha hızlı internet! Li-Fi, Wi-Fi'ye göre 10 bin kat daha fazla kapasitenin kullanımına imkân tanıyor. Sonuçta Li-Fi bugün kullandığımız Wi-Fi'ye hayat veren radyo sepektrumundan 10 bin kat daha büyük. Bir başka deyişle potansiyel olarak sınırsız kapasiteye sahip.

Araştırmacılar 1 W'lık LED ampulle dört bilgisayarın yüksek veri hızında internete bağlanabileceğini söylüyor. Şehrin içinde Wi-Fi noktası bulmak için bir o yana bir bu yana dolaşırken, Li-Fi sokak lambalarının sağladığı ışıktan bile yararlanıp hızlı interneti önünüze seriyor.

Bu yeni teknoloji, Wi-Fi'ın sebep olabileceği baş ağrısı ve kanser gibi sağlık sorunlarının da önüne geçtiğini iddia ediyor. Wi-Fi sistemlerinin artık bir tıkanma noktasına geldiği çoğu uzmanın malumu. Sadece uzmanların görüşlerine de gerek yok aslında. Pek çok kullanıcı da tıkanmayla karşı karşıya.

İşte Li-Fi bu tıkanmayı, hem de çok daha hızlı internet bağlantısı sunarak ortadan kaldırmayı vadediyor. Sistem, pilot uygulamalarda başarı olsa bile henüz dünya çapında yaygınlaşmadı. Yine de geleceği Li-Fi'de görenler var. Çin merkezli teknoloji üreticisi Oppo gibi. Firma üzerinde çalıştığı yeni akıllı telefonunda Wi-Fi yerine Li-Fi teknolojisini baz aldığını geçtimiz ağustos ayında duyurmuştu.