Leonardo Da Vinci'nin muhteşem iş başvurusu

Bir iş için kendinizi yeterli gördüğünüz hatta yeterli olduğunuz, buna rağmen her nedense geri dönüş alamadığınız iş başvurularınız olmuştur mutlaka, değil mi?

Eklenme Tarihi: 23 Mart 2017

Altay Şengür/ Onedio Size yöneltilen tuzak sorulara verdiğiniz cevaplar sonrasında ya da kendinizden bahsederken yaptığınız birkaç ufak hata neticesinde, işi alabilmenizin neredeyse imkansız olduğu durumlar yaşanmıştır diye düşünüyorum. Peki, insanlık tarihinin belki de en önemli mucitlerinden olan Leonardo da Vinci, bir iş başvurusu yaptığında kendisini nasıl ifade etmiştir? Karşısındaki muhatabını, istediği işi yapabilme konusunda en iyisi olduğuna ve gerekeni layıkıyla yerine getireceğine nasıl ikna etmiştir. Hangi cümleleri kurmuştur bu ifade ediş sırasında? Yaklaşık 532 yıl önce yazılmış bu iş başvurusu mektubu, da Vinci tarafından dönemin Milano Dükü olan Ludovico Sforza'ya. O zamanlar çok da meşhur bir mühendis olmayan da Vinci, bir nevi kendi CV'sini hazırlamış ve Milano Dükü'ne iletmiş. İşte da Vinci'nin kendisini ve iş becerisini anlatırken kullandığı cümleler: “Yüce Lord'um, Savaş makineleriyle ilgili kimsenin sahip olmadığı fikirlerim var. Bu mektupla, siz ekselanslarına bu konulardaki sırlarımı açıklayacağım. Sizin için en uygun yer ve zamanda, aşağıda anlattığım her şeyi sizinle birebir olarak görüşmeyi isterim.

Bir yer kuşatıldığında hendeklerdeki suyun nasıl boşaltılacağını, görünmeyecek kadar uzayan merdivenlerin ve diğer araçların nasıl yapılacağını biliyorum.

İyi korunması sebebiyle bombardıman yaparak yıkmanın mümkün olmadığı bir kaleyi yahut sığınağı, sert bir zemin üzerinde inşa edilmiş olsa dahi yıkmanın metotlarını biliyorum.

Çok kullanışlı ve kolay taşınabilir, dolu gibi küçük taşlar atan toplar yapmayı biliyorum.