Küçük Sevimli Köpek Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

Görünüş ve büyüklükleri farklı 400’den fazla ırkı olan köpekler etçil ve memeli hayvanlardır. Sevimli görünüşleri ve sevecen hareketleriyle insanoğlunun en yakın dostu ve av arkadaşı olmuştur. Köpek türleri ve isimleri nelerdir?

Eklenme Tarihi: 04 Eylül 2021

İnsanın en yakın dostu haline gelen köpekler Bozkurt’un alt türlerinden biridir ve tilki ve çakallarla da yakın akrabadırlar. Etçil ve memeli bir hayvan olan köpeklerin 400’den fazla ırkı bulunmaktadır. Cinsleri bakımından farklılıkları bulunan köpekler dünyada kedilerden sonra en geniş coğrafyaya yayılmış ve en çok beslenen ikinci evcil hayvan türüdür. Tahmini olarak dünya üzerinde 400 milyonu aşkın köpek vardır. Köpek türlerinin evrimleşmesinde insanlığın payı yüksektir. İhtiyaçlara göre evrimleşen köpekler çobanlık, taşımacılık yapmıştır.

Affenpinscher Türü ve Özellikleri
Affenpinscher, ismin anlamı Almancada ‘’maymun köpek’’ olan, suratı sevimli bir maymuna benzetilen, minik ve enerjik bir köpek ırkıdır. İnsanlarla iyi iletişim kurma becerisine sahiptirler. Dünyanın en popüler köpek cinsleri arasında yer alırlar. Kökenleri 17 yüzyıla dek uzanan Affenpinscher köpek ırkının, dişileri ile erkekleri aynı vücut ölçülerine sahiptirler.

Afgan Tazısı Türü ve Özellikleri
Afgan tazısı, ihtişamlı bir görünüme sahip olan ve köpek aleminin en bağımsız karakterleri arasında yer alan türdür. Avcı genlerini taşır. Uzun ve bakımlı tüyleri onların koruyu ceketleridir. Afganistan’ın dağlık coğrafyasına uyumlu tüy yapıları zor şartlarda yaşayabilmelerine imkan tanır.

Aidi Türü ve Özellikleri
Aidi, çöllerde v tehlike içinde yaşamaya alışkın olan bir köpek türüdür. Farklı yetkinlikleri ile insanlara her dönem dost olmuşlardır. Kökenleri Kuzey Afrika’ya dayanır. Türleri ilk olarak Sahra Çölünde ortaya çıkmıştır. Aidi, Atlas Dağlarında yaşayan bölge halkları tarafından sıklıkla yetiştirilmiştir.