Koronavirüsün ikinci dalgası sonbaharda mı gelecek?

Koronavirüs salgınıyla mücadele eden ülkeler, vaka sayılarının zirve yaptıktan sonra düşüşe geçmesini bekliyor. Ancak zirveye ulaşmak "en kötüsünün geride kaldığı" anlamına gelmiyor. Bilim insanları yazın ikinci bir zirve ve sonbaharda ikinci dalga tehlikesine karşı uyarıyor.

Eklenme Tarihi: 23 Nisan 2020

Salgınla mücadele eden pek çok ülkede vaka sayısının ne zaman pik yapacağı, yani zirve noktasına ulaşacağı konuşuluyor. Ancak zirveye ulaşmak kolay değil. Mart ayında, 12 Nisan civarı zirve beklentisine giren pek çok ülke hayal kırıklığına uğradı.

ABD Başkanı Donald Trump, 10 Nisan'da yaptığı açıklamada, "Zirveye ulaştık, artık inişe geçeceğiz" dedi, ancak 4 günlük düşüş eğiliminin ardından vaka sayısı yeniden yükseldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da 17 Nisan'da yaptığı açıklamada, "Pik noktasına 1 hafta-10 gün içerisinde erişebileceğimizi görüyoruz" demişti.

Türkiye'de gözler 25 Nisan'a çevrilmiş durumda

Bilim insanlarına göre zirve noktasına ulaşmış olmak için en yüksek vaka sayısının kaydedildiği günden sonraki 14 günlük dönemde vaka sayısının iniş eğiliminde olması ve durgun seyretmesi, yani sert zikzaklar çizmemesi gerekiyor.

Zirve noktasından sonraki hedef ise, grafik eğrilerinde istikrarlı düşüş ve vaka sayısının sıfırlanması.

Türkiye için şu anki geçici pik noktası 5 bin 138 vakanın kaydedildiği 11 Nisan tarihi.

DW Türkçe'nin haberine göre Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Şener, "Kuluçka dönemi kadar süre, yani 25 Nisan'a kadar 5 binin altında kalırsa piki geçmişiz demektir" diyor.