Koronavirüs'ten korunmak için cinsel hayatta nelere dikkat etmek gerekiyor?

Covid-19 pandemisinin cinsel hayat üzerine olan etkileri hakkında önemli bilgiler veren Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Deniz Ulaş, Koronavirüs'ten korunmak için cinsel hayatta partnerlerin dikkat etmesi gereken noktaları açıkladı.

Eklenme Tarihi: 09 Eylül 2020

Covid-19 pandemisinin tüm dünyada sosyal ilişkileri nasıl olumsuz etkilediğine hepimiz şahit oluyoruz diyen Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Deniz Ulaş, Koronavirüs'ten korunmak için cinsel hayatta çiftlerin dikkat etmesi gereken noktaları açıkladı.

Ulaş, "Koronavirüsten korunmak için tüm insanlık günlük ve sosyal yaşantısını değiştirmek zorunda kaldı. Benzer değişiklikler cinsel hayatta da gerçekleşti" dedi.

Ulaş, Koronavirüs'ün insan psikoloisi üzerindeki etkilerine ilişkin şunları söyledi:

"Bugüne kadar pandemi ile tanışmamış olan dünya popülasyonu, problemi ruhen, beyinen anlayamadan ani kısıtlamalara maruz kaldı. İnsanların özgürlükleri kısıtlandı, maddi ve manevi zarara uğradı. Ve bu süreç çok kısa bir zaman diliminde gerçekleşti. Ani değişim insanlar üzerinde korku, panik, anksiyete ve depresyona yol açtı. Gelecek kaygısı ve ne olacağını kestirememek insanlarda çaresizlik ve duygusal dalgalanmalara yol açtı.Biliyoruz ki negatif duygular cinsel hayatı direk olumsuz etkiler. Sağlıklı bir cinsel hayat için fiziksel, duygusal, mental ve sosyal hayatın da iyi olması gerekir. Mevcut durumda da Koronavirüs pandemisinin cinsel hayatı olumsuz etkilediği yadsınamaz bir gerçektir. "