Koronavirüs sonrası yeni normal: Sadece arkadaş mısınız?

Haftalarca salgının kırıp geçirdiği ülkede restoranlar kapılarını açtı ancak garsonlar müşterilere daha önce akıllara bile gelmeyecek sorular yöneltiyor.

Eklenme Tarihi: 19 Mayıs 2020

İtalya'nın başkenti Roma'da yaşayan gazeteci Övgü Pınar, corona virüs karantinası sonrasında ortaya çıkan 'yeni normal'i BBC Türkçe için yazdı: "Güneşli bir akşamüstü kent merkezinde yürüyüş yapmak, geçerken göze takılan bir kafede oturmak, bir arkadaşla sohbet etmek, açık havada oturup bir şeyler içmek.

Birkaç ay önce gündelik yaşamın en sıradan, üzerine düşünmeden yapılan aktiviteleri, İtalya'nın 10 haftalık karantina tedbirlerinin büyük ölçüde hafifletildiği ilk gün yapıldığında farklı bir anlam kazanıyor. Hem bir yabancılaşma, hem de muhtemelen bu yabancılaşmanın da etkisiyle dışarıdan bakarak anın farkına varma.

Bu 'yeni normale' alışmaya çalışırken karşılaştığım en anormal şeylerden biri de, sokaktaki hemen herkesin yüzünde, boynunda ya da elinde taşıdığı maskelerin yanı sıra, garsonların müşterilere ilk soruları. Bir restorana, kafeye ya da bara yanınızda biriyle giderseniz, maskeli garsonların özel hayatınızla ilgili sorularına da hazırlıklı olmanız gerekiyor:

"İlişki durumunuzu sormam gerekiyor, sadece arkadaş mısınız?". Belki de aranızdaki ilişkiyi daha önce tanımlama gereği duymadığınız için bir an birbirinize bakıp 'arkadaşız' seçeneğinde karar kılarsanız garsondan şu karşılığı alıyorsunuz: "O zaman aranıza mesafe koyacak şekilde oturmalısınız."