Kıyafet devi her yıl 177 milyon TL'lik kıyafet yakıyor

İngiltere, Kıyafet devi Burberry'nin kıyafetlerini yakmaya harcadığı enerjiyi konuşuyor.

Eklenme Tarihi: 19 Temmuz 2018

İngiltere’nin önde gelen markalarından Burberry’nin her yıl satılmayan çok sayıda ürünü yakarak imha ettiği ortaya çıktı. İngiltere’nin çok okunan gazetesi The Sun ve The Times’ta yer alan haberde markanın sadece geçtiğimiz yıl piyasa değeri 177 milyon TL olan yani 28 milyon pound’unluk ürünü imha ettiğini yazdı. Gazeteler markanın son 5 yıl içerisinde yaklaşık 90 poundluk yani 563 milyon TL’lik ürünü yok ederek bu malların tekrar piyasaya düşmesini engellediğini aktardı.

Yetkililer, markanın bu hamleyi yapma sebeplerinden biri olarak da fikri mülkiyeti korumak olduğunu dile getirdi. Ürünlerin taklitlerinin yapılmasının önüne geçildiği belirtilirken markanın çok ciddi bir bütçeyi ve enerjiyi bu ürünlerin imhasına harcadığı kaydedildi.

Moda dünyasının en ikonik tasarımlarından olan trençkot tasarımına sahip marka son dönemde Cara Delevingne, Sienna Miller, Rosie Huntington Whiteley ve Romeo Beckham gibi kişileri marka yüzü yapmıştı. Markanın alametifarikası olan trençkotlar yaklaşık 6.000 TL’ye alıcı buluyor.