Kıraç Orhan Pamuk'u hedef aldı: İngilizce kitap yazıp Türkçeye çeviriyor

İngilizce eğitime son verilmesi gerektiğini söyleyen Kıraç, bu konudaki açıklamalarını sürdürüyor. İfadeleri nedeniyle tepki çeken ünlü şarkıcı, sözlerini Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünden önceki son sözlerinin Türkçe olduğunu ifade ederek savundu.

Eklenme Tarihi: 15 Nisan 2019

Kıraç son açıklamasında ayrıca "Bir de Orhan Pamuk gibileri çıktı. İngilizce kitap yazıp onu Türkçeye çeviriyorlar. Bu da utanç verici." ifadelerini kullandı.
Kıraç, geçtiğimiz gün okullarda okutulan İngilizce derslerinin kaldırılmasını gerektiğini söylemişti. (Onedio - Yasin Arslan)

Ünlü şarkıcının bu sözleri tepki çekmişti

Tepki çeken açıklamasının ardından Kıraç, Aydınlık gazetesinden Eroy İşçi'ye verdiği röportajda sözlerinin arkasında olduğunu söyledi. Röportajında Atatürk'ü örnek gösteren Kıraç şöyle konuştu:

"Bana Atatürk’ten örnek verip Fransızca bildiğini falan söylüyorlar. Atatürk’ün bütün icraatları ortada, Türk Dil Kurumu’nu kurdu. Ölmeden önce söylediği son şey Türkçeydi. Çünkü Türkçe giderse Türk de gider. Ben burada şovenizm yapmıyorum. Şu an da şirketlerde Türkçe konuşulmuyor. Unutmamak için günlük hayatta da İngilizce konuşuyorlar. Türkçeyi hayatlarından çıkarıyorlar."

'Bir de Orhan Pamuk gibileri çıktı'

Röportajında Orhan Pamuğa'da değinen Kıraç, Pamuk hakkında 'Utanç verici' ifadelerini kullandı:

"Bir de Orhan Pamuk gibileri çıktı. İngilizce kitap yazıp onu Türkçeye çeviriyorlar. Bu da utanç verici. Türkçemiz İngilizce’den çok daha kaliteli bir dildir. Matematik olarak mükemmel bir dildir."

Kıraç'ın açıklamasına gazeteci İsmail Saymaz sosyal medya hesabından tepki gösterdi

"Kıraç, Orhan Pamuk için "İngilizce yazıp Türkçeye çeviriyor" diye sallamış. Bu sözlerden, Kıraç'ın Pamuk'u hiç okumadığını anlıyoruz. Pamuk'a ideolojik olarak karşı çıkabilirsiniz. Fakat neden iftira atıyorsunuz? Pamuk, Türk edebiyatının yaşayan en büyük romancısıdır."

Saymaz'ın eleştirisine ise Kıraç, 'Okudum ve Türkçeyi bilmediğini gördüm' şeklinde cevap verdi