Kanser tedavisinde çığır açacak yeni bir nano ilaç keşfedildi

Helsinki Üniversitesi, Finlandiya Åbo Akademi Üniversitesi ve Çin Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kemoterapide yeni bir kanser karşıtı nano ilaç keşfetmeyi başardılar.

Eklenme Tarihi: 18 Eylül 2019

Kanser, günümüzdeki en kötü ve en kritik hastalıklardan biri olsa da bilim insanları, kansere karşı durmanın yollarını aramaya devam ediyorlar. Helsinki Üniversitesi, Åbo Akademi Üniversitesi ve Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yeni bir kanser karşıtı nano ilaç geliştirmeyi başardılar.

Teknoweb'de yer alan habere göre, eksozomlar; protein ve RNA dâhil olmak üzere çeşitli moleküler bileşenler içerir. Araştırmacılar, bunları kanser karşıtı ilaçlar üretebilmek için birbiriyle harmanladı. Yeni eksozom bazlı nano ilaçlar, tümörlerin içine nüfuz ederek onları yavaşça yok ediyor.

Helsinki Üniversitesi Sağlık Fakültesi Profesörü Hélder A. Santos, “Bu araştırmamız, hücre bazlı nano ilaçların ne kadar önemli olduğunu bizlere gösteriyor” açıklamasını yaptı. Nano partikül bazlı ilaç dağıtım sistemleri, kanser tedavilerinde iyileştirici etkilerini göstermiş ve çoğunlukla başarılı olmuştur. Tümörleri hedef almalarını artırabilmek için nano partiküller; genellikle antikorlar, peptitler veya başka biyomoleküller ile birlikte işlevsel hâle getirilir.

Hedeflenen kanser kemoterapisi için geliştirilen eksozom kaplı bu nano ilaçlar, kansere karşı olacak ilaçları da içerisinde barındırabilecek. Santos, “Bu eksozom biyomimetrik nano parçacıklar, kansere karşı duracak ilaçları da içerisinde barındırarak kansere karşı yüksek etki yaratabilir” açıklamasını yaptı.