Kadınlarda kanser uyarısı veren ve dikkat edilmesi gereken belirtiler!

Doç. Dr. Ahmet Bekir Öztürk, kadınların gözden kaçırmaması ve dikkate alması gereken belirtileri anlattı.

Eklenme Tarihi: 28 Haziran 2019

AÇIKLANAMAYAN KİLO KAYBI

Birçok kadın, kilo vermeye çalışmadan kilo kaybetmeyi memnuniyet verici olarak düşünebilir. Ancak diyetine dikkat etmediği halde açıklanamayan kilo kaybı, kanser olmasa da tiroid gibi hastalıkların habercisi olabilir.

ŞİŞKİNLİK

Pek çok kişinin ortak sorunu olan şişkinliğe karın ağrısı veya pelvik ağrı da eşlik ediyorsa, bu durum yumurtalık kanserinin habercisi olabilir. Şişkinlik problemini hemen hemen her gün yaşamaya başladıysanız ve birkaç haftadan fazla sürüyorsa mutlaka hekiminize danışın.

MEMEDE DEĞİŞİKLİKLER

Meme muayenesi her kadının aylık periyotta yapması gereken bir sağlık kontrolüdür. Özellikle meme bölgesinde kızarıklık, derinin kalınlaşması gibi meme kanserinin çok nadir görülen agresif belirtilerinin dışında, meme dokusunda meydana gelen ve bir haftadan fazla süren şişliğin mutlaka dikkate alınması ve hekime başvurulması gerekir.

ADET DÖNEMİ DIŞINDA KANAMA

Menopoz dönemi öncesi, kadınlar arasında adet dönemi düzensizliklerini görmezden gelme eğilimi ne yazık ki yaygındır. Ancak bu dönemde gerçekleşen kanamalar, kolorektal kanserlerin belirtisi olan gastrointestinal kanamalar da olabilir.