Kadınlar neden meme estetiği ister, tek kaygıları güzellik mi?

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Uzmanı Dr. Mehmet Can Şakı kadınların meme estetiğiyle ilgili merak ettikleri soruları yanıtladı...

Eklenme Tarihi: 29 Ağustos 2019

“MEME ESTETİĞİ KADINLARI BÜYÜK BİR YÜKTEN KURTARIYOR”

Posta'nın haberine göre, Kadınların en çok tercih ettiği estetik operasyonlar arasında başta gelen meme estetiğine gösterilen ilginin nedeni sadece estetik kaygılar değil. Kadınlar aslında günlük yaşamlarını olumsuz etkileyen birçok sağlık sorununun da kurtulmuş oluyor.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Uzmanı Dr. Mehmet Can Şakı, “Boyun ve sırt ağrıları çeken, dermatolojik sorunlar yaşayan, kambur duran kadınlar meme estetiği sonrasında iş ve özel hayatlarında daha mutlu ve başarılı oluyor” dedi.

Meme şekli nedeniyle psikolojik ve fizyolojik sorunlar yaşayanlar, doğum, emzirme, aşırı kilo kayıplarından sonra şikayetleri artan kadınlar meme estetiği ile dertlerine derman arıyor.Meme estetiği operasyonlarının genel anlamda büyültme, küçültme ve dikleştirme olmak üzere üç çeşidi olduğunu belirten Dr. Şakı, küçültme operasyonlarının nedenlerini; meme ağırlığını hastanın taşımakta güçlük çekmesi, bel ve sırt ağrıları, dermatolojik problemler ve enfeksiyon meydana gelmesi olarak sıraladı. Şakı, meme büyütme ve dikleştirmelerde ise daha çok estetik kaygıların öne çıktığını, psikolojik ve sosyal hayatla ilgili sorunların da bu operasyonlara neden olduğunu anlattı.Meme operasyonu yaptıran kadınların, estetik değişimin yanı sıra iş ve özel hayatlarında olumlu iyileşmeler yaşadığını söyleyen Dr. Şakı “Meme küçültme sonrası hasta ciddi anlamda rahatlamış oluyor. Bir yükten kurtuluyor, rahatlamış oluyor. Bel ağrısı, boyun ağrısı ya da sırt ağrısı çekmiyor. Meme dikleştirmede ise enfeksiyon, kızarıklık, dermatolojik sorunlardan kurtarıyor” dedi.

ESTETİĞİN YAŞI VAR MI?
Meme estetiği ameliyatlarının 18 ile 55-60 yaş arasındaki her kadına yapılabildiğini belirten Dr. Şakı, şöyle devam etti: “Meme yokluğunda veya memesi az gelişmiş olan her kadına büyütme işlemleri yapılabiliyor. Küçültme ve dikleştirme için başvuran hastaların çoğu genelde bir gebelik geçirmiş, emzirme sürecinden geçmiş kadınlardır. Bazı hastalarda doğum ve emzirme sonrası meme küçülmesi görülebiliyor. Bu hastalarda da büyütme ihtiyacı olabiliyor. Büyütme işlemleri 18 yaşından itibaren post menopoz döneme kadar yapılabiliyor”

EMZİRMEYE ETKİSİ OLUYOR MU?
Dr. Şakı kadınların en çok kaygı duydukları süreçlerden birinin hamilelik ve emzirme sonrası meme şekli ve formunun değişmesi olduğunu söyleyerek, emzirmenin memeyi büyütme etkisi olduğunu ancak emzirme sonrasında küçülme görülebildiğine dikkat çekti. Bu nedenle emzirme sonrası büyütme ve küçültme ameliyatlarından birine ihtiyaç duyulabildiğini dile getiren Dr. Şakı, bu dönemde meme sarkıklığının da meydana gelebildiğini, dikleştirme operasyonları ile meme görünümünün düzeltildiğini söyledi.Meme estetiği ameliyatlarının emzirme sürecinde yapılıp yapılamayacağı ile ilgili sorulara da yanıt veren Dr. Şakı, “Meme küçültme ve dikleştirme operasyonlarının emzirmeye olan etkisi ile ilgili bir kesinlik yok. Emzirme yeteneği bazı hastalarda kaybedilebiliyor. Hastaların yüzde 60’ı meme estetiği operasyonu sonrası emzirebilirken, yüzde 40’ı emzirmeyebiliyor” dedi.