Kadın ve Ufak Tefek Cinayetler dizisindeki o ayrıntılar dikkatten kaçmadı

Medyafaresi.com yazarı Anibal Güleroğlu 2 yeni diziyi yorumladı.

Eklenme Tarihi: 26 Ekim 2017

Medyafaresi.com yazarı Anibal Güleroğlu, Star'ın yeni dizisi Ufak Tefek Cinayetler ve Fox'un yeni dizisi Kadın'ı köşesine taşıdı. İşte o yazı: Ufak Tefek Cinayetler mi, Kadın mı?

‘Tüm mutsuzluklar yokluktan değil, çokluktan gelir’ demiş Tolstoy. Gerçekten de yoklukta elindekiyle idare etme yoluna gidilirken çok bulma durumunda tercih kararsızlığı ve maymun iştahlılık baş gösterir. Bu meyanda da gerçek güzellikler arada kaynayıp gider. Dolayısıyla bolluk, yokluktan daha çok bunaltır insanı.

Nitekim günümüz ekranları aynı sorunu yaşatıyor izleyiciye. İnternetle birlikte yol alan dizi yayıncılığı öylesine bol seçenek sunuyor ki, insan hangi birine bakacağını şaşırıyor… Diziler arası maratonda kimin daha iyi olduğunu layıkıyla değerlendirme fırsatı bulamıyor. Dahası bazı zamanlarda aynı gün, kalite açısından birbirine üstünlük taslayamayacak işler rekabete tutuşunca hangisine öncelik verileceğini seçmek tam zorlaşıyor. Farklı kadınsal öyküleriyle karşı karşıya gelen ‘Ufak Tefek Cinayetler’ ve ‘Kadın’ dizileri de, işte bu ruh haline soktu bizi.

Salı gününün yayın kuşağında yer alarak ilk adımı birlikte atan bu iki yapım, dizi kalitesi adına öylesine denkti ki, önceliği hangisine vermem gerektiğini bir türlü kestiremedim. Ne ‘Ufak Tefek Cinayetler’den vazgeçebildim, ne de ‘Kadın’dan. Ancak izleyiciye hitap noktasında başa baş güreşen her iki yapımın kendilerince olumsuz yönleri bulunduğu da bir gerçekti. Tabii henüz ilk bölümleri olduğu için tam anlamıyla kesin hükümler vermek yanlış. Bu nedenle peş peşe izlediğim dizileri birlikte ve temel olumsuzluklarıyla ele almayı daha doğru buldum.