Jüpiter ve Satürn'ün 21 Aralık'taki birleşmesine astrologlar ne diyor?

21 Aralık 2020'de gökyüzü çok önemli bir olaya tanıklık edecek. Ünlü astrolog Zeynep Turan, Habertürk’ten Bilge Nur Akan'a Satürn ve Jüpiter kavuşumunun astrolojik etkilerini anlattı

Eklenme Tarihi: 12 Aralık 2020

Güneş sistemindeki en büyük iki gezegen olan Jüpiter ve Satürn 21 Aralık’ta birbirlerine çok daha yakın görünerek tek bir yıldız gibi parlayacak.

Yazın başından beri birbirlerine yavaş yavaş yaklaşan Jüpiter ve Satürn 800 yıl aradan sonra 21 Aralık'ta, bir arada görünecek. ‘Kavuşum’ olarak bilinen fenomen, dünyanın herhangi bir yerinden seyredilebilecek fakat Ekvator bölgesinden daha rahat izlenebilecek.

Satürn ve Jüpiter’in çok nadir gözlemlenebilen pozisyonunda, iki gezegenin arasında ‘Ay’ın genişliği kadar mesafe varmış gibi duracak. Gerçekte ise iki gezegen birbirinden milyonlarca kilometre uzakta olacaklar. Ancak yörüngelerindeki farklılıklar nedeniyle gezegenler yan yana görünecekler. Çoğu teleskop izleyicisi, iki gezegeni ve sistemimizdeki en büyük uydulardan birkaçını 21 Aralık akşamı aynı görüş alanında seyredebilecek.

Bilge Nur Akan'ın haberine göre Teksas, Houston’da bulunan Rice Üniversitesi'nden gökbilimci Patrick Hartigan’a göre, bu iki gezegenin hizalanmasına oldukça az rastlanıyor. Satürn ve Jüpiter kavuşumu yaklaşık 20 yılda bir gerçekleşiyor.Ancak gezegenlerin birbirlerine bu kadar yakın görünmesi oldukça nadir...

Tarihte buna benzer bir kavuşum en son 4 Mart 1226'da gerçekleşmişti. Jüpiter ve Satürn'ün bu kadar yakın görüneceği bir sonraki tarihin ise 15 Mart 2080 olması bekleniyor. Bu tarihten sonra, iki gezegenin bir sonraki birleşiminin 2400 yılına kadar gerçekleşmeyeceği ifade ediliyor.

Jüpiter ve Satürn kavuşumunun sırrı geçmişte pek çok araştırmaya konu olmuştu. Zira Alman gökbilimci Johannes Kepler, 1614'te, İncil'deki 'Bethlehem yıldızı' hikayesinin arkasında Jüpiter, Satürn ve Venüs'ün birleşimi olduğunu düşünüyordu. Diğer bilim insanları ise bu hikayenin arkasında başka bir gökyüzü olayının olduğuna inanıyordu.