Amanda Gorman Kimdir? Ataları köle olan sıska bir siyah kız..

ABD Başkanı Joe Biden'ın yemin töreninde okuduğu şiirle büyük övgü alan şair Amanda Gorman, bir gecede sosyal medyada yüz binlerce takipçi kazandı.

Eklenme Tarihi: 21 Ocak 2021

Amanda Gorman, ABD Başkanı Joe Biden'ın yemin töreninde okuduğu şiirle viral oldu. Kendisini 'ataları köle olan sıska bir siyah kız' olarak niteleyen Gorman, şiirinde "... demokrasi dönemsel olarak ertelenebilse de, hiçbir zaman kalıcı olarak yenilgiye uğratılamaz. Arkamızda, bize bırakılandan daha iyi bir ülke bırakalım" dedi.

Bir ABD başkanının yemin töreninde şiir okuyan en genç şair olarak tarihe geçen Gorman, beş dakikalık şiirinde ABD'ye birlik çağrısı yaptı. "Gün geldiğinde bu hiç bitmeyen gölgede, kendimize ışığı nerede bulacağımızı sorarız" diyen Gorman, Donald Trump'ın destekçilerinin Kongre baskınını da şu dizelerle eleştirdi:

"Ulusumuzu paylaşmak yerine paramparça edecek, demokrasiyi ertelemek anlamına gelse de ülkemizi yok edecek bir güç gördük... Ve bu girişim neredeyse başarılı oldu. Fakat demokrasi dönemsel olarak ertelenebilse de, hiçbir zaman kalıcı olarak yenilgiye uğratılamaz. Arkamızda, bize bırakılandan daha iyi bir ülke bırakalım."

Harvard Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun olan ve 2036'da başkanlığına adaylığını koyacağını söyleyen Gorman, ABD'de bir yemin töreninde şiir okuyan en genç şair oldu.