İşte Türk yapımı en iyi 10 dijital dizi

Dijital platformların hayatımıza girmesiyle televizyon izleme alışkanlığımız yerini internet dizileri ve içerikleri izlemeye bıraktı. Eskiden sadece yabancı dizileri izleyebiliyorken, artık yerli dijital (internet) dizilerini Blu Tv, Puhu Tv, Netflix gibi platformlara üye olarak da izlemek mümkün.

Eklenme Tarihi: 22 Mayıs 2020

ŞAHSİYET (PUHU TV - IMDB PUANI: 9.2)

Puhu TV'nin en sevilen dizilerinden olan Şahsiyet'in başrollerinde Haluk Bilginer ve Cansu Dere oynuyor. İkili Ezel'den sonra bir kez daha aynı dizide buluştular. Agah karakterini canlandıran Haluk Bilginer'in Uluslararası Emmy Ödüllerinde En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü almasıyla Şahsiyet'in popülerliği bir kat daha artmıştı. Konusu: Agah, adli katip memurluğundan emekli olan bir adamdır. Beyoğlu'nda münzevi bir yaşam süren Agah'ın hayatı, kendisine alzheimer teşhisi konulmasıyla altüst olur. Tüm anılarını zamanla unutacak olmasının acısı karşısında büyük bir yıkıma uğrayan Agah, bir süre sonra bu durumun bir fırsat olduğunu fark eder. Agah, yıllardır ertelediği bir cinayeti işleminin tam zamanı olduğunu düşünür çünkü hastalığından dolayı işleyeceği suçu unutacak ve bundan dolayı vizdan azabı çekmeyecektir. Agah'ın aldığı bu karar sadece onun değil cinayet büro amiri olan Nevra'nın da hayatını etkileyecektir.
Kaynak Yeniçağ: İnternet Dizileri: Türk yapımı en iyi 10 dijital dizi

ADANA SIFIR BİR (BLU TV - IMDB PUANI: 8.3)

Amatör bir yapımken çok sevilen ve sonrasında Blu TV için çekilmeye başlanan Sıfır Bir, internet aleminin en sevilen dizilerinden oldu. Şimdilerde sinema filmi de gösterime giren Sıfır Bir, Adana - Hürriyet Mahallesi'nde yaşayan; yasadışı yollara bulaşıp, zamanla Adana'nın en güçlü çetesi olan bir grup gencin hikayesini anlatıyor. Dizinin bir diğer sevilen dizi Çukur ile benzerlik taşıdığını söyleyebiliriz. Başlarda hepsi amatör olan dizi oyuncuları, şimdilerde oldukça popüler isimler haline geldiler. Cio karakterini canlandıran Cihangir Ceyhan, sonraları Çukur'a transfer oldu.
Kaynak Yeniçağ: İnternet Dizileri: Türk yapımı en iyi 10 dijital dizi

Fİ (PUHU TV - IMDB PUANI: 7.9)

Yıldızlar topluluğu oyuncu kadrosu ile oldukça ses getiren ve televizyon dizileri kadar ratingi olan Fİ, yayınlandığı dönemde oldukça sıkı fanları olan bir yapımdı. Ozan Güven, Serenay Sarıkaya, Mehmet Günsur, Berrak Tüzünataç gibi hem sinema, hem de tv'de başarısını kanıtlamış oyunculardan kurulu ekibe sahip olan Fİ, konusu ve senaryosuyla da öne çıktı. Konusu: Hayatta her bireyin isteyeceği hemen hemen her şeye sahip olan ünlü psikiyatrist Can Manay, aslında kimsenin bilmediği farklı bir hayattan gelmektedir. Hayatına Eti’nin girmesi ile tamamen değişen Can Manay, ismi dahil her şeyi ile yeniden yaratılan bir isim olmuştur. Bir gün taşındığı evin karşısında dans eden Duru’yu görür ve tüm hayatı alt üst olur. O günden sonra tek amacı ve hayali Duru’yu elde etmek olacaktır. Tek engeli ise Duru’nun sevgilisi ve aynı zamanda hocası olan Deniz’dir.
Kaynak Yeniçağ: İnternet Dizileri: Türk yapımı en iyi 10 dijital dizi

ATİYE (NETFLIX - IMDB PUANI: 7.7)

Netflix'in ikinci Türk dizisi olan Atiye'nin başrolünde sevilen aktris Beren Saat var. Beren Saat dışında Mehmet Günsur, Başak Köklükaya gibi değerli oyuncular da dizi kadrosundalar. Bir "gizem" dizisi olan Atiye, konusu itibari ile yerli dizilerin çoğundan ayrılıyor. Konusu: Şengül Boybaş tarafından kaleme alınan “Dünyanın Uyanışı” adlı kitaptan esinlenerek hazırlanan dizi, genç ve güzel ressam Atiye’nin sürükleyici ve mistik hikayesini konu alıyor. Atiye, ailesi ve sevgilisi Ozan ile İstanbul'da sade ve mutlu bir hayat sürmektedir, ta ki dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe’de yapılan bir keşifle hayatı değişene kadar. Bölgedeki kazı çalışmalarını yürüten arkeolog Erhan, Atiye ile Göbeklitepe arasındaki mistik ilişkiyi gözler önüne seren bir sembol keşfeder.
Kaynak Yeniçağ: İnternet Dizileri: Türk yapımı en iyi 10 dijital dizi