Yerçekimini bulan Newton, Kıyamet için neden 2060 yılını işaret etti?

Bilim insanları tarafından tarihin en etkili insanlarından biri kabul edilen Isaac Newton’un yayınlanan mektubuna göre, kıyamet 2060 yılında kopacak. Yani Kutsal Roma İmparatorluğu’nun kuruluşundan tam 1260 yıl sonra.

Eklenme Tarihi: 01 Mayıs 2020

Newton sessiz kalamamıştı...

İngiliz fizikçi, astronom, matematikçi ve yazar Isaac Newton, yer çekimini bulmasıyla tanınsa da, 2003 yılında 'The Daily Telegraph' gazetesinin yayınladığı makaleye göre, ünlü fizikçi hesaplarıyla dünyanın sonunun 2060'da geleceğini düşünmüştü. Newton'un teolojisini üzerine çalışanlar tarafından bu tarih bilinse de, makaleyle birlikte ilk kez dünya çapında duyulmuş oldu.

Newton bu konu üzerine birçok hesaplama yapmıştı...

'Mahşer Savaşı' ve 'İncil' üzerine teoriler geliştiren Newton, İncil'in Tanrı'nın vahyi olduğuna inanıyor ve Tanrı'nın biz insanlar gibi zamana bağlı olmadığını düşünüyordu. Tanrı, zamanın hem başını hem de sonunu görebiliyordu.

Bu yüzden dünyanın sonunun Daniel Kitabı'nda zaten anlatıldığına inanıyor, buradan baz aldığı kehanet tarihlerini inceliyordu.

Yani Newton'a göre, Tanrı kullarının önüne gerekli tüm bilgileri zaten sermişti. Gereken tek şey, bu bilgileri gizlendikleri yerlerden çıkarıp denklemi çözmekti.

İncil'deki tarihler baz alındığında ve 'yıl için gün' yöntemi kullanıldığında, bu yöntemler geleceğin tahmin edilmesine olanak sağlıyordu Newton'a göre.

Ünlü fizikçinin önemli bulduğu tarihler şunlardı: 1260, 1290, 1335, 2300.

Bu tarihleri kıyameti hesaplamak için kullanan Newton, 2060 yılına şöyle ulaşmıştı. 800 yılında Şarlman, Roma imparatoru olarak taç giymişti. Newton ise kilisenin bozulma süresini ise 1260 yıl olarak hesap ediyordu.