İşte Hulusi Akar'ın silahlandırıldı dediği 16 adadaki Yunan askeri varlığı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ege'de silahsız bırakılması gereken 16 adanın Yunanistan tarafından silahlandırıldığını açıkladı. Eski MSB Genel Sekreteri Ümit Yalım'dan da Bakan Akar'ın sözünü ettiği 16 adayla ilgili çarpıcı bilgiler geldi.

Eklenme Tarihi: 23 Ocak 2020

İşte Ümit Yalım'ın o açıklamaları:

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün (23 Ocak 2020) Roketsan’da basına yaptığı açıklamada, Ege’de uluslararası antlaşmalarla belirlenen gayri askeri statüde 23 adanın bulunduğunu belirterek, “Yunanistan, gayri askeri statüde ada olmasına rağmen bunlardan 16’sını antlaşmalara aykırı olarak silahlandırmıştır. Yunanistan’dan uluslararası hukuka, imzaladığı antlaşmalara ve iyi komşuluk ilişkilerine göre davranmasını bekliyoruz” dedi.

Bakan Akar’ın uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımıza sahip çıkması önemli bir gelişmedir.

Bakan Akar’ın sözünü ettiği gayri askeri statüdeki 23 adadan 9’u Kuzey Ege’de bulunan Taşoz, Semadirek, Limni, Midilli, Sakız, Sisam, Ahikerya, İpsara ve Bozbaba adaları olup Lozan Antlaşması’nın 12. Maddesine göre Yunanistan’a bu adaların sadece kullanma hakkı verilmiş adaların egemenliği ile deniz yetki alanları ve hava sahası Türkiye’de kalmıştır. Lozan Antlaşması’nın 12 ve 13. maddelerine göre anılan adalar gayri askeri statüdedir. Yunanistan, bu adalara asayişi sağlayacak miktarda jandarma ve polis dışında asker yerleştiremez.

Gayri askeri statüdeki diğer adalar ise 12 ada, Rodos ve Meis olmak üzere toplam 14 adadır. 1923 Lozan Antlaşması’nın 15. Maddesine göre İtalya’nın egemenliğinde olan adalar, İkinci Dünya Savaşından sonra 1947 Paris Barış Antlaşması ile Yunanistan’ın egemenliğine verilmiştir. Paris Antlaşması’nın 14. Maddesine göre anılan adalar gayri askeri statüde olup Yunanistan, bu adalara da asayişi sağlayacak miktarda jandarma ve polis dışında asker yerleştiremez.