İstanbul, Ankara, İzmir İftar ve Sahur Saati Kaçta? Orucu Bozan Şeyler Nelerdir?

İslam alemi için büyük bir öneme sahip üç ayların gelmesinin ardından Ramazan ayı da idrak etti. Peki Ankara, İzmir ve İstanbul'da iftara kaç dakika kaldı? İşte 18 Nisan iftar ve akşam namazı saatleri...

Eklenme Tarihi: 18 Nisan 2021

İftar ve sahur saatleri 2021 yılı Ramazan İmsakiyesi ile belli oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan imsakiyeye göre Müslümanlar oruçlarını tutuyorlar. Oruç ibadeti imsak vaktinden iftar saatine kadar yerine getiriliyor. Bu yıl son oruç mayıs ayında tutulacak. 18 Nisan İstanbul iftar vakti 19:53, Ankara iftar vakti: 19:36, İzmir iftar vakti: 19:57 olarak açıklandı. İşte Ramazan İmsakiyesine göre il il sahur ve iftar vakitleri

İSTANBUL, İZMİR VE ANKARA İFTAR VE SAHUR SAATLERİ

İstanbul iftar vakti: 19:53 sahur vakti: 04:39

Ankara iftar vakti: 19:36 sahur vakti: 04:27

İzmir iftar vakti: 19:57 sahur vakti: 04:55

ORUCU BOZAN ŞEYLER NELERDİR?

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır.

Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

UNUTARAK YEMEK İÇMEK ORUCU BOZAR MI?
Unutarak yemek içmek orucu bozmaz. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu, Allah yedirmiş, içirmiştir.” (Buhârî, Savm, 26) buyurmuştur.Unutarak yiyip içen kimse, oruçlu olduğunu hatırlarsa hemen ağzındakileri çıkarıp ağzını yıkamalı ve orucuna devam etmelidir. Oruçlu olduğu hatırlandıktan sonra mideye bir şey inerse, oruç bozulur (Merğînânî, el-Hidâye, II, 253-254).