IŞİD 2. Yıl Duyurusunda Türkiye'yi de Hedefindeki Haritaya Aldı

Terör örgütü IŞİD 2. kuruluş yıldönümünde hedeflerine aldıkları ülkelerin haritalarının bulunduğu bir görsel paylaştı.

Eklenme Tarihi: 30 Haziran 2016

Görselde 2. yıllarını duyururken alttaki ülkeler de dikkat çekiyor. Teröristlerin paylaştığı grafikte üç grup ülke var. Birincisi ana kontrol bölgesi dedikleri Suriye ve Irak arasında kalan bölge. Orta ölçekli kontrol bölgesi olarak da Çeçenistan, Yemen, Mısır, Nijerya, Libya, Somali, Filipinler, Nijer, Afganistan ve Dağıstan'ı gösteriyorlar. En alttaki alanlarda ise hücre yapılanmalarının olduğunu iddia ediyorlar. Bu ülkeler arasında Bangladeş, Lübnan, sık sık saldırılar düzenledikleri Tunus, Cezayir, yoğun bir genç müslüman nüfusunu barındıran Fransa ve ülkemiz de var.

Daha önce de sözde 5 yıllık bir plan açıklamışlardı.

Örgüt iki gün içinde sadece Atatürk Havalimanı değil Yemen'de Mukalla, Suriye'de Halep, Irak'ta Baji ve Şengal kentlerinde de benzer terör saldırıları düzenledi.

Aslında haritada hedef gösterilen ülkeler herkes tarafından bilinen, sürekli halifeleri olarak gördükleri El Bağdadi'nin gösterdiği hedefler. Dikkat çeken diğer bir husus da görsellerinde, videolarında diğer terör örgütlerinden hiç alışık olmadığımız, kurumsal bir PR çalışması.