İşçilerin tarihi mezarlıkta yaptıklarına bakın

Eskişehir`in Seyitgazi ilçesine bağlı Kümbet köyünde Seyid Battal Gazi’nin silah arkadaşlarının bulunduğu tarihi bölgenin restorasyonunu yapan işçilerin yaptıklarına bakın...

Eklenme Tarihi: 21 Ekim 2017

İHA / Eskişehir`in Seyitgazi ilçesine bağlı Kümbet köyünde Seyid Battal Gazi’nin silah arkadaşlarının bulunduğu tarihi bölgenin restorasyonunu yapan işçilerin, kullandıkları yemek içme malzemelerini mezarların üzerine bırakmaları dikkat çekti.

Seyitgazi ilçesine bağlı Kümbet mahallesinde Selçuklu Dönemine ait askerlerin mezarları bulunuyor. Tarihi bölgede bulunan Kümbet ise yılların getirdiği yorgunluk sonrasında restorasyona alındı. Restorasyon sonrasın da Kümbet ve mezarların onarılmasının yanı sıra yürüyüş yolları ile yeni bir yüze kavuşacak olan tarihi mekan turistlerinde ilgi odağı olacak. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyon yapılan bölgeye Seyitgazi Belediyesi tarafından da büyük önem veriliyor.

Bölgenin yenileme çalışmaları sürerken, işçilerin ise tarihe saygısız bir şekilde çalışmaları dikkat çekti. Mezar taşları üzerine gömlekleri ve bir kovayı astıkları görülen işçilerin, Seyit Battalgazi`nin silah arkadaşları olan askerin mezarlarının üzerine ise yemek yapmak için kullandıkları tüp ve mutfak eşyalarını bıraktıkları görüldü.

"Köylüler restorasyondan memnun" Yapılan restorasyon hakkında konuşan Seyitgazi Belediyesi Meclis Üyesi Seydi Kanat, “Köyün kuruluş ve insanlık yaşantısının yaklaşık 5 bin yıllık olduğunu söyledi. Konuşmasına şu şekilde devam eden Kanat, “Buranın Osmanlı veya Selçuklu’ya geçiş dönemlerinden bahsedecek olursak, Selçuklu döneminde Seyit Battal Gazi’nin silah arkadaşlarından 3 tanesi gelip bu türbede yaralı olarak arka taraftan geldiklerinde bu köye sığınmışlar. İlk Selçuklu uç beylerinin geldiği köy burasıdır. Bu binada bu köyün kurucuları olan Seyit Battal Gazi’nin silah arkadaşları yatmaktalar.