İrem Helvacıoğlu’na 20 kilo verdiren Pesketaryen diyeti nedir?

Sen Anlat Karadeniz'in ünlü oyuncusu İrem Helvacıoğlu'nun Pesketaryen diyet listesi örneklerine bakarsanız aslında gayet kolay bir beslenme programı içerdiğini görebilirsiniz. Peki pesketaryen diyette ne yenmez? Öncelikle ete veda edin. İşte pesketaryen diyetine dair merak edilenler.

Eklenme Tarihi: 08 Ağustos 2020

Pesketaryen diyet nedir?

Pesketaryen diyet genel hatlarıyla kırmızı ve beyaz et tüketmemek, sebze ağırlıklı beslenmenin yanında balık, peynir ve yumurta da tüketmek olarak tanımlanabilir. ‘Pesce’ sözcüğü İtalyanca’da balık anlamına geliyor. Bu sebeple bitki bazlı beslenme uygulayan ve aynı zaman da balık da tüketen kişilere pesketaryen deniyor.

Pesketaryen diyette ne yenir?

İdeal bir pesketaryen menüde sebze ve meyveler, tüm yeşillikler yüzde 50, tahıl ve karbonhidrat grubu yüzde 25, deniz ürünleri yüzde 25 oranında yer almalıdır. Pesketaryen beslenmede katı kurallar yoktur. Mesela; haftada şu kadar balık tüket, şu kadar sebze diye bir kesinlik bulunmaz.

Daha az kalori

Pesketaryen beslenme modelini benimseyen kişilerde doymuş yağ oranı yüksek et ve tavuk ürünleri yerine daha çok balık ve sebze ağırlıklı beslenme modeli tercih edildiği için kişilerin kalori alımı ve vücut yağlanması daha az olmaktadır. Spor ile beraber desteklendiğinde ideal vücut ağırlığına ulaşmak daha da kolaylaşır.

Kabızlık ve şişkinliğe veda

Su tüketimi diyette önemlidir. Posa oranı yüksek meyve ve sebze tüketimi, kurubaklagil tüketimi, yoğurt ve süte de yer vermesi ile bağırsaklardaki floranın dengelenmesine, sindirim ve boşaltım sisteminin daha düzgün çalışmasını sağlayarak kişide gaz, kabızlık ve şişkinlik problemlerini minimuma indirir. Bu sayede barsak hastalıklarına karşı kalkan görevi görür.