İran’ın askeri gücü Devrim Muhafızları Ordusu!

İran'da İslam devrimi sonrası İran ordusuna koşut olarak Devrim Muhafızları kurulmuştu. İşte İran ordusundan bazı görüntüler...

Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2019

Devrim Muhafızları'nın amacı rejimi ve devrimin liderlerini korumak olarak belirlendi. Ülkenin silahlı kuvvetlerine paralel olarak faaliyet gösteren Devrim Muhafızları, 1980'lerde İran ile Irak arasında yaşanan yıkıcı savaş sırasında etkisini arttırdı.

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD'nin Devrim Muhafızları Ordusuna (DMO) karşı engelleyici adımlar atmaya çalıştığını, ancak başarılı olamadığını söyledi.
Fotoğrafta: Tahran'daki askeri geçit töreni sırasında fotoğraf çeken DMO askeri.

Devrim Muhafızlarının hem İran sınırlarında hem de binlerce kilometre uzakta Suriye'deki Seyyide Zeynep türbesi için savaştığına dikkati çeken Hamaney, "ABD, DMO üzerinden İran devrimine karşı plan yapıyor ve engelleyici adımlar atmaya çalışıyor, ancak amacına ulaşamıyor.
Trump gibi İran düşmanları ve ABD egemen sisteminin içindeki aptallar çöküşe doğru hareket ediyorlar" görüşlerini paylaştı.
Fotoğrafta: Askeri geçit törenine katılan İran Devrim Muhafızları Ordusu

Devrim Muhafızları, zaman içerisinde İran ordusu içerisindeki etkisini arttırarak kendi kara, hava ve deniz kuvvetlerine sahip oldu.
Fotoğrafta: DMO mensubu, askeri tatbikat sırasında.