Reddit kurucusu Aaron Swartz’ın kötü sonlu öyküsü

Aklımıza Reddit’in kurucusu olarak kazınan Aaron Swartz, aslında bundan çok daha fazlası. Yaşamı boyunca aktivist, yazar, bilişimci ve siyasetçi olarak karşımıza çıkan genç dâhinin yürekleri burkan, intihar ile sonuçlanan ve ilham vermekten de geri kalmayan bir hayatı var. Kaynak: ceotudent

Eklenme Tarihi: 08 Temmuz 2019

Aaron normalin üstünde bir zeka seviyesi ve öğrenme algısına sahip olduğunu 3 yaşındayken televizyondaki altyazıları okumaya başladığında kanıtlamış. Her çocuktan farklı olmasının yanı sıra babasının yazılım şirketinin olması da bilgisayar ve bilişimin içine doğmasına ve fırsat sağladı.

13 yaşına geldiğinde Wikipedia ile aynı işlevi gören The Into Network sitesini kurdu ve ödül kazandı. 1 yıl sonra ise RRS grubuna üretici olarak katıldı. Yaşından büyük işler yapmaya devam ederek 15ine geldiğinde IEEE dergisinde hakemli bir makale yayımladı ve Creative Commons lisans modelinin gelişimine katkıda bulundu.

Üniversite yıllarına geldiğinde insan ve toplumu daha iyi anlamak istedi ve Stanford Üniversitesi’nde sosyoloji okumaya başladı. Fakat okuldan beklediğini alamadı ve 1. sınıftan sonra okulu bıraktı. Okulu bırakmasının ardından Y Combinator isimli girişim şirketinden teklif aldı ve Infogami sitesini kurdu.

Bu dönemde Steve Huffman ve Alexis Ohanian ile tanıştı ve birlikte hepimizin çok yakından bildiği sosyal paylaşım sitesi ‘’Reddit’’i kurdular.