Instagram pozlarından depresyon analizi

En çok kullandığınız filtre Inkwell, Valencia veya Lo-fi'dan biri olabilir mi? Eğer öyleyse depresyonda olup olmadığınız hakkında çok net fikirlerimiz olabilir.

Eklenme Tarihi: 07 Kasım 2016

Araştırmacılara göre Instagram'a attığınız fotoğraflar ve bu fotoğraflarda kullandığınız filtreler, depresyonda olup olmadığınız konusunda sandığınızdan daha fazla bilgi veriyor.

Harvard Üniversitesi'nden Andrew Reece ve Vermont Üniversitesi'nden Chris Danforth adlı iki araştırmacının oluşturduğu ve yalnızca Instagram profilinize bakarak depresyonda olup olmadığınızı anlayan bu algoritma, %70'in üzerinde bir kesinlik oranına sahip. Instagram'a yüklediğiniz her fotoğraf aslında dış dünyaya, topluma yönelik bir mesaj içeriyor.Kaldı ki sosyal medyanın zaten temel amacı bu, tanıdığınız veya tanımadığınız herkese mutlu olduğunuzu göstermek, neler yaptığınızı duyurmak, kendinizi en iyi şekilde sergilemek. Tüm sosyal medya araçları da, yaptığınız hareketleri takip ederek bilgilerinizi tutuyor ve kim olduğunuzu, nelerle ilgilendiğinizi, nelere baktığınızı, neler aradığınızı vb. daha birçok bilgiyi depoluyor.

Yani sosyal medyadaki her hareketiniz, aslında kim olduğunuz hakkında birçok ipucu barındırıyor.Instagram üzerine kurulmuş bu algoritma da, fotoğraflarınız üzerinden ilerliyor. 71'ine klinik depresyon teşhisi konulmuş 166 kişinin toplamda 44 bin fotoğrafı üzerinde araştırma yapan algoritma, depresyonun izlerine profillerde rastlamayı başarmış, hatta depresyon tanısı konulmadan çok daha önce bu durumun anlaşılabileceğini göstermiş.

İkiliye göre Instagram profilinizde bu bilginin edinilmesini sağlayacak pek çok bilgi bulunuyor. Fotoğraflar daha çok gündüz mü çekiliyor, gece mi? Ev içerisinde mi çekiliyor, dışarıda mı? Fotoğrafta başka insanlar var mı, yoksa tek başına mı çekilmiş? Filtre kullanılmış mı, kullanılmışsa hangi filtre? Ne sıklıkla fotoğraf paylaşıyor, ne sıklıkla öylesine geziniyor? Fotoğraftaki hakim renk ne, parlaklık azaltılmış mı?