Influencer'lar Artık Bu Kurallara Uymak Zorunda! Ticaret Bakanlığı El Attı

Ticaret Bakanlığı, sosyal medyada ‘influencer’lar aracılığıyla yapılan reklam içerikli paylaşımlara düzenleme getirdi. Artık Influencer'ların umak zorunda olduğu birkaç kural var.

Eklenme Tarihi: 08 Mayıs 2021

Ticaret Bakanlığı, sosyal medyada “influencer” olarak da adlandırılan kişileri yakından ilgilendiren bir düzenlemeyi hayata geçirdi. Sosyal medya etkileyicileri tarafından yapılan ticari reklam ve haksız ticari uygulamalara ilişkin olarak yürütülen incelemeler dikkate alınarak hazırlanan “Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz” yayımlandı.

Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre sosyal medya etkileyicileri (influencer) tarafından yapılan tüketiciye yönelik her türlü ticari reklam ile uygulamayı kapsayan kılavuz ile artık “influencer’lar başta olmak üzere reklam veren, reklam ajansları, mecra kuruluşları ve reklamcılık ile ilgili tüm kişi ve kuruluşların uymak zorunda olduğu kurallar belirlendi.

KİMLER INFLUENCER OLARAK DEĞERLENDİRİLECEK?

Bakanlığın hazırladığı ‘influencer’ kılavuzuna göre sosyal medya hesabı üzerinden kendisine veya reklam verene ait bir mal veya hizmetin satışını ya da kiralanmasını sağlamak, hedef kitleyi oluşturanları bilgilendirmek veya ikna etmek amacıyla pazarlama iletişiminde bulunan kişiler, “sosyal medya etkileyicisi” (influencer) olarak kabul edilecek.

Kılavuzda, "Sosyal medya etkileyicisi aracılığıyla yapılan reklamların, açık ve anlaşılır şekilde ifade edilmesi ve ayırt edilebilir olması zorunlu olacak. Her türlü iletişim aracında olduğu gibi sosyal medyada da sesli, yazılı ve görsel olarak örtülü reklam yapılması yasaktır" ifadelerine yer verildi.

TİCARİ REKLAM OLDUĞU İLK BAKIŞTA AYIRT EDİLEBİLECEK

Ticaret Bakanlığı'nın kılavuzuna göre sosyal medya etkileyicileri tarafından kullanılan etiket ve açıklamalarda şu hususlara uyulması gerekecek:

Paylaşım içinde kullanılan renklerden ve arka fondan ayırt edilebilir nitelikte ve kolaylıkla okunabilir büyüklükte olmalı.

Tüketicilerin paylaşımla ilk karşılaştıklarıanda başka bir şey yapmalarına gerek kalmadan paylaşımın ticari reklam olduğu anlaşılacak biçimde ve konumda belirtilmeli.