Hitler ölmedi mi?

Yapılan son çalışmalar, Adolf Hitler'in aslında eşi Eva Braun'la birlikte intihar ederek hayata veda etmediğini, kendisine ölü süsü vererek Güney Amerika'ya kaçtığını iddia ediyor. İşte tarihe bakış açımızı değiştirebilecek o iddialar:

Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2017

İlginç araştırma, Nazi liderinin ölmediğini, Arjantin'de bulunan güvenli bir askeri merkeze kaçtığını iddia ediyor. İddia, Arjantin'de bir grup Nazi destekçisinin bulunduğu ve bu grubun 4. Reich'ı (Tarihte Almanya'nın söz sahibi olduğu devirleri nitelendiren kelime) yaratmak istediği yönünde. Hikaye kulağa her ne kadar komplo teorisi gibi duyuluyor olsa da, History Channel'da yayımlanan bir belgesel için yapılan yeni araştırmalar, bu ihtimalin hiç de olasılık dışı olmadığını gösteriyor.

Hitler'in Güney Amerika'da yeni bir hayata başlayıp başlamadığını araştıran isimler, eski CIA görevlisi Bob Baer ve Amerikan ordusundan Tim Kennedy. Hitler'in gerçekten 30 Nisan 1945 günü eşi Eva Braun'la birlikte intihar edip etmediğini 14,000 gizli belge üzerinden araştıran ikili, bazı belgelere göre Hitler'in öldüğü iddia edilen günden bir gün önce Alman savaş pilotu Peter Baumgart'ın komutasındaki uçakla Berlin'den kaçtığını belirtiyor.

İkili aynı zamanda sığınağın daha önce bilinmeyen beşinci bir çıkışı olduğunu ve bu çıkışın uçak pisti olarak kullanılmış olabilecek büyük bir alana çıktığını keşfetti. Bir başka belge ise Hitler'in Danimarka'da uçak değiştirdiğini gördüğünü iddia eden bir SS subayının tanıklığına yer veriyor. Araştırmalar, Hitler'in kaçtığı düşünülen Arjantin'deki askeri merkezde de sürdürülüyor. Baer, Hitler'in 4. Reich'ı Güney Amerika'da gerçekleştirme planları yaptığını iddia ediyor.

Baer, ayrıca II. Cihan Harbi'nden sonra Arjantin'e kaçan Naziler'in sayısının fazlalığına dikkati çekiyor. Araştırmacıya göre savaştan sonra onbinlerce Nazi'nin Arjantin'e kaçtığı ve bir Alman fizikçinin burada nükleer silahlar üzerinde çalıştığı biliniyor. Baer'e göre tüm bu veriler de iddia edilen kaçışı destekler nitelikte.