Hayat Şarkısı’nın ölümcül sürgünü!

Medyafaresi.com yazarı Anibal Güleroğlu bugünkü köşesine Kanal D dizilerini taşıdı.

Eklenme Tarihi: 24 Mart 2017

Medyafaresi.com yazarı Anibal Güleroğlu bugünkü köşesine Kanal D dizilerini taşıdı. İşte Anbal Güleroğlu'nun o yazısı:

Hayat Şarkısı’nın ölümcül sürgünü! Nasıl ki ‘Poyraz Karayel’i yollayıp yerine ‘Evlat Kokusu’nu koyan Kanal D de dizilerle oynama sürecini başlattı. ‘Eskiye rağbet olsa bitpazarına nur yağardı’ sözüyle atalarımız ne de güzel anlatmış yeninin geldiği yerde eskinin hükmünün kalmadığını. Bahar bereketiyle yeni dizi bolluğuna kavuşan ekranlarımızda da eskilerin gözden geçirilme ve değişim zamanı başlamış bulunmakta. Yeniler mevcut akışta kendilerine yer bulmaya çalışırken kimilerin payına düşen günlerin, saatlerin taşınması olacak… Kimileri de toptan hesabı kapatacak. Velhasıl bu süreç gözden çıkartılanlarla, umut beslenilenlerin çatıştığı kıyımcı bir süreç… Güçlü olan değişime rağmen ayakta kalmayı başarır. Kan kaybedenler de yeni gün-saat oynamasıyla iyiden iyiye durumunu batırır… FOX’un ‘Muhteşem Yüzyıl Kösem’i ikinci kuşağa atmasının ardından güzelim dizinin Total’de 93’üncülüğe, AB’de 45’inciliğe gerilemesi gibi!

Bu örneğin devamı da gelecek kuşkusuz. Nasıl ki ‘Poyraz Karayel’i yollayıp yerine ‘Evlat Kokusu’nu koyan Kanal D de dizilerle oynama sürecini başlattı. ‘İsimsizler’i Pazartesi yarışına süren kanal, 47 haftadır ‘Hayat Şarkısı’nın doldurduğu Salı günü için de, ünlü isimlerin performansıyla Yaren ve Mehmet’in hikâyesini anlatacak olan ‘Kara Yazı’yı layık gördü. Böylece ‘Hayat Şarkısı’nın payına Pazar gününün ikinci kuşak dizisi olmak düştü.

Şimdi bu durumu ‘Hayat Şarkısı’ izleyicisinin tepkisini çekmeden sunmak için, ‘Bodrum Masalı’nı 60 dakikaya çekip sektörü uzun süreli işlerden kurtaracak, ‘yeni format’ öncülüğü babında söylemlere girilebilir. Ama hatırlanacak olursa ‘46 Yok Olan’ da 60 dakika olduğu halde yeterli ilgiyi görememiş; kısa süre formülü, bizim sündürülmüş dizi meraklısı izleyici nezdinde tutmamıştı. Dolayısıyla ‘Bodrum Şarkısı’ üstünden ‘Hayat Şarkısı’nın değişimine yumuşatma yaratmak nafile. Öte yandan gerçeklerin açığa çıktığı ‘Bodrum Masalı’nda uzun süreyi dolduracak öykü sıkıntısı çekildiği de aşikâr. Yani bir bakıma bu değişim Kanal D için bir taşla iki kuş vurma akılcılığı. Daha açık ifadeyle bu durum basbayağı ‘Hayat Şarkısı’nın ölümcül sürgününden ve Kanal D’nin iki dizisine kibarca final zemini hazırlamasından ibaret! İtirazlara karşı, görünen köy kılavuz ister mi? Pazar geceleri zaten tıka basa dolu. İzleyicinin takipçisi olduğu yapımlar belli. ‘Bodrum Masalı’nı izleyenler bölüm sonunda hiç kanal değişimine gitmeden devam ederler belki ama ya Pazar akşamları başka yapımlara bakan ‘Hayat Şarkısı’ müdavimleri ne olacak? İnsanlar 21.00’de başlayacak olan ‘Hayat Şarkısı’ için başka kanalda izledikleri yapımı bırakıp Kanal D’ye geçerler mi? Bence biraz zor. Dolayısıyla dizi bu sürgünle ister istemez kan kaybedecek ve noktayı koymak zorunda kalacak. Burada suçlu kim diye sorgularsak… Esasen bu sürgünde Kanal D’den ziyade, reyting performansıyla kanalını yeterince tatmin edemez duruma düşen yapımın payının büyük olduğu gerçeğine varıyoruz. Bunu ortaya koymak için dizinin gidişatına bakmak yeterli.