Hayat Bilgisi'nin Mennan'ı Erdal Türkmen Yeni Mesleği ile Herkesi Şaşırtttı

Efsane dizi Hayat Bilgisi'nde Mennan karakterine verdiği hayatla hafızalarımıza kazınan Erdal Türkmen, yıllar sonra bambaşka bir şekilde karşımıza çıkıyor...

Eklenme Tarihi: 28 Ağustos 2021

Senaryosunu Gani Müjde'nin yazdığı, yönetmenliğini Tarkan Karlıdağ'ın yaptığı aile, gençlik ve komedi türündeki Türk televizyon dizisi Hayat Bilgisi 2003 yılından 2006'ya kadar izleyicinin karşısına çıkmıştı. Tek tek bütün karakterleri sevilen dizinin kuşkusuz en renkli ismi Mennan'dı. Okul müdürü Amil Bey'in sağ kolu, okulun da en renkli çalışanıydı. O efsane karakteri de Erdal Türkmen canlandırmıştı. Hayat Bilgisi'nden sonra birkaç dizide daha onu izledik fakat kendisini uzun soluklu ekranlarda göremedik.

Öğrencileri için bir anneden farksız olan Afet Öğretmen'in Rıdvan Kanat Lisesi'ne gelişiyle olayların gelişmeye başladığı, her karakterin efsaneleştiği diziydi Hayat Bilgisi. "Hoca camide, ben öğretmenim" repliğiyle aklımıza kazınan Afet Öğretmen'in hayranıydık. İçimizden "Keşke bizim de böyle bir öğretmenimiz olsa" diye geçirirdik. Ah ah ne günlerdi...

Bu iyi kalpli Afet hocamızın da tek sıkıntı yaşadığı karakter Amil Bey'di. Hatırlayanlar müdürün ne kadar katakullici olduğunu bilir. Bir de Amir Bey'in koşulsuz şartsız her konuda hayranı okulun temizlik görevlisi Mennan vardı. Şapkası ve çıkarmadığı mavi önlüğüyle ayrı bir ayrı bir dünyaydı.

"Şerefsiz amirim" sözüyle hafızalarımıza kazınan Mennan, Ayşe Özgün'e kör kütük aşıktı, "Ayşaam" diye bağırması hala kulaklarımızda yankılanıyor.