Havva, Lilith ve İsimsiz Kadının Hikayesi

Medyafaresi.com Yazarı Ayşe Sönmez'in son yazısı yıllardır kafa yorduğu Lilith'in Şeytan ile eş tutulan hikayesi hakkında oldu.

Eklenme Tarihi: 01 Mart 2021

Ayşe Sönmez yazısında Lilith, isimsiz kadın ve Havva'dan bahsetti. "Ademoğlu'nun hikayesini 3 kadın birlikte yazmıştı."

Havva, Lilith ve Adsız Kadın

"Çok gençlik yıllarımda sıklıkla dile getirdiğimdi ''Lilith'in soyundan geldiğim''. Ancak benim hayranlığım Adem'e kafa tutuşu ve eşitlik isteyişinden daha fazlasınaydı.

Zira bu olması gereken kısmıydı zaten hikayenin bu kısmında o da üzerine düşeni yapmıştı. Sonradan adına eklenen hikayeler sadece gerçeği görmemizi engellenmek içindi bence.

Şeytandan doğurduğu çocukları Tanrı tarafından öldürülen. Kızları 20 erkekleri 8 günde öldüren o Lilith ki Havva soyundan gelen gebelerin en büyük düşmanı.

Peki Tanrı, insanı kendi imgesiyle erkek ve dişi olarak yarattı; diye yazılan yaradılış hikayesini sil baştan yaptırmış olmasının hiç mi önemi yoktu?

İbrani mitlerinde Tanrının Lilith'den sonra, ismi bilinmeyen bir başka eş daha yarattığı ve Adem de bu yaratılışı baştan sona seyrettiği için tüm güzelliğine rağmen ondan tiksindiği ve eş olarak kabul etmediğinden bahsedilmektedir. Ve Havva adı kayıtlara geçmeye layık olarak Adem uyurken onun kaburga kemiğinden yaratılmış olan..

Sonradan anlayabiliyor insan birinin isminin dahi olmadığı bu üç kadın birlikte iken anlamlı hikaye ve sonradan daha netleşiyor, bir kahraman doğuşu mitinin yazılmasının ancak bir kadın üzerinden mümkün olabildiği. Ademoğlunun hikayesini 3 kadın birlikte yazmıştı.

Yıllarca kafa yorduğum Lilith'in Şeytan ile eş tutulan hikayesi. Sümer yazıtlarında Lilith'e denk İnanna'dan kadın sadakatini ve dostluğunu simgeler izler bulurken, kendi yanı başımda anlatılan Albasması hikayelerinin Lilith'i işaret ettiğine elbette ki kolay değil inanmam.

Lilith'in bu hikayedeki yeri, Havva'nın itaatindeki kıymetin altını çizmek kadar olmamalı elbette ya da gerçekten düşman mı varsayıyor Havva'nın soyundan gelen çocukları kendine.

Ben kendi aklımca kadının kadına düşman edilme hikayesinin en beylik ilk imzası buluyorum bu anlatımları.