Hasan Can Kaya: Kıvanç Tatlıtuğ'un Yanında Eşya Gibi Duruyordum

Youtube'da yayınlanan "Sıkı Muhabbet" programına katılan komedyen Hasan Can Kaya, samimi açıklamalarda bulundu.

Eklenme Tarihi: 24 Nisan 2021

İşte Hasan Can Kaya'nın hayat hikayesi...
Uzun yıllar kamera arkasında çalışan Hasan Can Kaya, 'Konuşanlar' projesiyle pandemi döneminin yıldızı oldu. İlk kez çıktığı Harbiye Açık Hava gösterisinde biletleri yok sattı, dijital platformlarda en çok izlenen program oldu. Peki kimdir bu Hasan Can Kaya... Bu kadar kısa sürede adını nasıl bu kadar çok kişiye duyurdu, onun ki bir peri masalı hikayesi miydi?

İLK GÖSTERİLERİMDE 3-4 KİŞİ İZLİYORDU
"Benim ki bir peri masalı hikayesi değildi. Önce kamera arakasında çalıştım, sonra senaristlik yaptım bilindik işler de var 'Bir Kadın Bir Erkek' gibi... Çok eskiden Leman Kültür Sanat Beşiktaş'ta stand-up gösterileri yapıyordum. 3-4 kişiyle başladığım gösteriler 40-50'lere çıktı. Kulaktan kulağa yayıldı. Çok büyük özgüven yaptım orada! Sıfırdan başlayıp çok büyük kitle edinmek stand-up yapıp salon doldurmak çok zor."

2018 yılından itibaren kendi kariyeri için proje yazamaya başlayan Kaya, bu kararını şu sözlerle ifade etti; “Yazar olarak çalıştığım yerden istifa ettim ve kişisel projeler hazırladım. Bunlardan bir tanesi 'Konuşanlar'dı. 'Konuşanlar'ı 2016 yılında yazmıştım ama reddedilmişti. 'Tutmaz' diyorlardı.”

YAPILMIŞI YAPMAYI SEVMİYORUM
Türkiye'de daha önce tutmuş bilindik şov programlarının dışına çıktığını belirten komedyen, 'ben mizahçı olarak daha önce yapılmış şeylerden hiç heyecanlanmıyorum. İki şey vardır; iyi fikir ve iyi uygulamak. Benim için bir fikrin daha önce hiç yapılmamış olması gerekiyor... Daha önce metin yazarlığı yaptım. O Talk Show'ların bazılarında iyi bir ünlü konuk gelince programlar iyi oluyordu sansasyonel bir ünlü gelmediğinde programlar vasat oluyordu. Ben de 'bunun önüne nasıl geçebiliriz, öyle bir formül olmalı ki konuğa bağlı olmamalı. Program sürekli kendini içinde yenilemeli' diye düşünüyordum. 2012 Şubat ayında böyle bir şey yazdım. Demo çektik çok da gülündü. Ama çok gülmelerine rağmen kabul etmediler. Nedenini de daha önce yapılmamış olmasıydı.' ifadelerini kullandı.