Güzellik uykusu efsanesi gerçek mi? Bilim insanları kanıtladı

Manchester Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre yeterli miktarda uyumak, vücut-saat mekanizmamızın gerektiği gibi çalışmasını ve vücudumuzdaki özellikle cilt sağlığı için hayati önem taşıyan kolajenlerin işlerini doğru yapmalarını sağlıyor.

Eklenme Tarihi: 01 Mayıs 2020

Yüzyıllardır kadınların güzellik sırları arasında yer alan "Güzellik uykusu" kimilerine göre bie efsane olarak görülse de bilim insanları özellikle cilt sağlığı üzerinde etkisini kanıtladılar.

Hepimiz uyuyoruz. Fakat nasıl uyuyoruz? Haftanın kaç günü kaliteli bir uyku çekiyoruz ya da uyuduğumuz saatlere ne kadar dikkat ediyoruz? Kimilerine göre yeterince dinlenmek için 8 saat uyku yeterken metropollerde yaşayanlar için bu süre uzayabiliyor.

Uyku sırasında vücudumuzdaki doku ve hücre yenilenmesi en üst seviyeye çıkar. Dolayısıyla uyurken aslında doğal bir bakım süreci söz konusudur. Ancak her uykunun güzelliğinize etkisi olduğunu söylemek doğru değil.

Güzellik uykusundan kalktığınızda ise kendinizi enerjik ve hayata karışmaya hazır hissedersiniz. Çünkü kaliteli bir uykudan uyanmışsınızdır. Dolayısıyla kesintiye uğramamış, tüm hormonların dengelendiği, bütün organların görevini yerine getirebildiği, dinlenme sürecinin başarıyla tamamlandığı mükemmel bir uykuyu güzellik uykusu olarak tanımlayabilmek mümkün.