Güneş ışınlarından doğru faydalanma yolları

Güneş ışınlarının dünyamız ve sağlığımız için faydalarını saymakla bitmiyor. Ancak bilinçsizce güneş ışınlarına maruz kalmak da ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. İşte güneş ışınlarından doğru faydalanmanın ipuçları...

Eklenme Tarihi: 22 Temmuz 2019

Güneş ışınlarının zengin bir D vitamini kaynağı olduğunu, kemik gelişimini desteklediğini, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini birçoğumuz biliyoruz. Kış aylarında özlemini sıkça çektiğimiz güneşin nimetlerinden elbette ki bu güzel yaz günlerinde yararlanacağız ama bilinçsizce maruz kalınan güneş ışınları ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor. Sözcü'nün haberine göre: Uzm. Dr. Özgür Yürüker özellikle son yıllarda deri kanseri gibi güneşin tetiklediği hastalıklarda artış yaşandığını hatırlatıyor ve bu nedenle bilinçsizce güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmamız gerektiğini belirtiyor.

En etkili savunma silahı: Güneş koruyucuları

Çoğumuz güneş koruyucularının üzerinde yer alan SPF (sun protection factor) yani güneş koruma faktörünün ne anlama geldiğini, hangi koruyucuyu seçeceğini bilmiyor. Güneş koruyucu üzerinde yer alan rakam ne kadar büyükse koruyuculuğu da o kadar etkilidir. Güneş koruyucuları bebeklikten itibaren kullanılmalıdır. Güneş koruyucu ürünler etkisini hemen göstermez.

Bu nedenle güneşe çıkmadan yarım saat önce koruyucu ürününüzü sürmeniz gerekir. Pek çoğumuz güneş koruyucu ürünlerin etki süresine ilişkin yanlış bir bilgiye sahibiz. Sanıldığı gibi güneş koruyucu ürünlerin etkileri gün boyu sürmez, 2-3 saat etkilidir. Bu nedenle gün içinde, denize veya havuza girip çıktıktan sonra mutlaka tekrar sürülmesi gerekir.

Aman dikkat! Gözlüksüz ve şapkasız dolaşmayın

Güneşin zararlı ışınları göz sağlığı için de ciddi sorunlara yol açabilir. Bu etkileri ortadan kaldırmak için ultraviyole ışınlarına karşı koruma sağlayan bir güneş gözlüğü kullanmaya özen gösterin ve derinin güneşe doğrudan maruz kalmasını önlemek için özellikle saç kaybı olanlar, güneşli havalarda mutlaka şapka kullanmalılar.