Google ve Apple Filistin’i haritalarından sildi mi?

Sosyal medya hesaplarından yayılan iddia, yine haber sitelerine yayıldı ve Google ile Apple’ın Filistin’i harita uygulamalarından sildiği öne sürüldü.

Eklenme Tarihi: 19 Temmuz 2020

Şüpheli bilgileri inceleyen doğrulama platformu teyit ise çarşamba günü “astagfirolah” isimli Instagram hesabının yeniden gündeme getirdiği bu iddiayı yalanladı.

Konu, 2016 yılında da gündeme gelmiş, ancak Google o dönem yaptığı açıklamada Filistin isminin Google Haritalar’da daha önce de etiketlenmediğini bildirmişti. Peki, haritalar Filistin topraklarını nasıl gösteriyor?

Önce bölgedeki durumu görmek gerekiyor. Filistin toprakları, İsrail kurulduğundan bu yana küçülmeye devam ediyor. Gazze ve Batı Şeria, şu an Filistin’in elinde kalan en önemli bölgeler. Batı Şeria civarındaki toprakların da önemli bir kısmının İsrail işgali altında olduğu düşünülürse fiili olarak net bir Filistin çizmek zor.

Google Haritalar’da Filistin diye aratınca, uygulama doğrudan işaretli bir merkeze yönlendirmiyor. Haritada Batı Şeria ve Gazze’nin siyah kesik çizgilerle ayrıldığı görülüyor.

Gazze ve Batı Şeria’ya tıklandığında, bu bölgelerin Filistin’de bulundukları yazıyor. Bu bilgilerse, Vikipedi’den geliyor.