Projeleriyle Dünya Üçüncüsü Olan Gençlere Üniversiteye Sınavsız Giriş Hakkı

ABD'de düzenlenen mühendislik yarışmasında lityum iyon pillerinin geri dönüşümünde maliyeti yaklaşık yüzde 30 düşüren projeleriyle dünya üçüncüsü olan lise öğrencileri Beliz Kargı ve Zeynep Bayındır, istedikleri devlet üniversitesine sınavsız yerleşme hakkı kazandı.

Eklenme Tarihi: 13 Temmuz 2021

ABD'de düzenlenen mühendislik yarışmasında lityum iyon pillerinin geri dönüşümünde maliyeti yaklaşık yüzde 30 düşüren projeleriyle katılan Antalya TED Koleji lise öğrencileri Beliz Kargı ve Zeynep Bayındır kimya öğretmenleri Gülay Demirci’nin danışmanlığında yaptıkları projeleri ile dünya üçüncüsü oldular. Her yıl 80'den fazla ülkeden, binin üzerinde projeyle gerçekleşen yarışma, kovid-19 nedeniyle sanal ortamda düzenlendi. Bu yıl yarışmada Türkiye, 13 proje ile 16 öğrencinin ödül almasıyla büyük başarı elde etti.

İSTEDİKLERİ ÜNİVERSİTEYE YERLEŞME HAKKI

Bu yarışmada bronz madalya alarak ülkemize madalya kazandıran tek proje olma özelliğine sahip oldular. Öğrenciler bu başarı ile YKS kılavuzunda belirtildiği üzere alanlarında istedikleri devlet üniversitelerine üniversite sınavına girmeden yerleşme hakkı elde ettiler.

Proje koordinatörü kimya Öğretmeni Gülay Demirci, "Cep telefonları, insansız hava araçları, elektrikli araçlar ve şarj edilebilen birçok elektronik eşya, lityum iyon pili içeriyor. Her geçen gün bu değerli lityum ve kobalt kaynaklarını çöpe atıyoruz. Projemizin amacı, ekonomik değeri yüksek lityum ve kobalt bileşiklerini, atık lityum iyon pillerinin katodundan geri dönüştürmek ve grafiti ise anodundan geri kazanarak kullanılabilir ikincil lityum iyon pil elde etmekti. Bu sayede her yıl yüksek ücret ödenen grafit, lityum ve kobalt bileşiklerinin ithalatını azaltarak ekonomiye katkı sağlamasını hedefledik."

"Deneylerde hayal kırıklığına uğradığımız anlarda oldu"

Öğrencilerinin projeyi nasıl seçtiklerini de şöyle anlattı: "Öğrencilerim cep telefonlarının tükenen pilini değiştirdiklerinde ülkemizde bunların geri dönüştürülmediğini görmüşler. Araştırınca dünya genelinde de çok yaygın olmadığını fark etmişler. Araştırmalarımız sonucu en büyük engelin geri dönüşüm maliyeti olduğunu gördük ve bunun üzerine çalışarak maliyeti düşüren bir proses geliştirdik. Çalışmamız iki yıl sürdü, pandemi nedeniyle de zorlu bir süreç yaşadık. Deneylerde hayal kırıklığına uğradığımız anlarda oldu, aylarca uğraştığımız maddeyi sentezlediğimizde havalara uçtuğumuz da."

"Geleceğe katkımız olsun istedik"

Projede görevli öğrencilerden 11. sınıf öğrencisi Zeynep Bayındır (17), "Yaptığımız araştırmalarda izlediğimiz haberlerde teknolojinin geliştirilmeye açık olması için bu tarz bir projenin yapılmasının şart olduğunu biliyorduk. Geleceğe bizim de bir katkımız olsun istedik. Hafta içi-hafta sonu demeksizin her gün deney yaptık. Yılbaşında herkes kutlamalara hazırlanırken biz çalıştık. Çabamızın karşılığını almaktan daha güzel bir şey olamazdı. Sevinçten attığım çığlıkları tüm şehirde duyulmuş olabilir. En başından beri hayalimde tıp okumak vardı. Hacettepe Tıp Fakültesi'nde okumak istiyorum." ifadelerini kullandı.

12. sınıf öğrencisi Beliz Kargı (18) de, "Bu projeyle yakın zaman içerisinde dünyada büyük bir sorun haline gelecek olan lityum iyon pillerinin geri dönüşümünün bütün ülkeler açısından yapılabilir hale getirmeye çalıştık. Her hafta 1 veya 2 gün laboratuvarda proje üzerinde çalıştık. Bu süreç elbette okul derslerimizden ve kişisel zamanımızdan fedakarlık yaptık. Bu kadar uzun süren emeklerimizin karşılığını almak çok büyük bir mutluluk. Kazandığımızı öğrendiğim anki heyecan ve sevinç kelimelerle anlatılamaz. Yıllardır çalıştığım bir amacın sonunda ödülü almak çok gurur vericiydi." dedi.

"Akranları tatil yaparken onlar yılmadan çalıştılar."

Proje danışman öğretmeni Gülay Demirci, ‘’ Akranları tatil yaparken onlar yılmadan çalıştılar. Onlarca makale okuyarak, zoom üzerinden saatlerce toplantı yaptılar. Gerçekten çok fazla emek verdiler. Ayrıca bu süreçte bize destek olan okulumuz TED Antalya Kolejine, laboratuvar imkanlarını bize sunan Akdeniz Üniversitesi hocalarından Doç.Dr. Edip Bayram ve Prof.Dr. Numan Hoda ve ekiplerine, İstanbul Teknik Üniversitesi hocalarından Prof. Dr. Servet İbrahim Timur hocamıza teşekkürü bir borç
biliriz." ifadesinde bulundu.