Ferdi Tayfur: Timur 13 yaşındayken bu senin oğlun dediler

Arabesk müziğin efsanelerinden Ferdi Tayfur, bir süredir böbrek yetmezliği nedeniyle haftada bir diyaliz makinesine bağlanıyordu. 29 Nisan’da böbrek nakli ameliyatı oldu. 50 yaşındaki oğlu Timur böbreklerinden birini babasına verdi.

Eklenme Tarihi: 23 Mayıs 2020

Posta gazetesinden Alev Gürsoy Cimin'e konuşan Arabesk müziğin efsanelerinden Ferdi Tayfur, böbrek yetmezliği nedeniyle geçirdiği operasyon sürecini hem de COVID-19 günlerini anlattı.

İşte Ferdi Tayfur'un, Posta gazetesinden Alev Gürsoy Cimin'e verdiği röportaj:

Ferdi Bey, çok geçmiş olsun. Böbrek nakli oldunuz. Şimdi nasılsınız?

Çok iyiyim. Bizim iyi hekimlerimiz var. Hiç kimse böbrek nakli ameliyatından korkmasın. Elbette sancıları oluyor. Ama hayatın bir tarafı zaten sancıdan ibaret. Böbrek rahatsızlığınız olduğunu nasıl anladınız?
Diyabete bağlı böbrek yetmezliğim varmış, farkında değildim. Kitap okurken hep uyuyordum. Üstelik daha bir iki sayfa bile okumadan. Bu durum, yeğenim Nilüfer’in dikkatini çekti. Yeğenim, 'Dayı sen hep uyuyorsun. Doktora gidelim' dedi. 'Böbrek yetmezliği' denildi. İki ay gibi bir süre geçti. Ne yapmamız gerektiğini hep araştırıyorduk. Yeğenim, Prof. Dr. Alper Demirbaş’ı aradı. 'O da atlayın gelin' dedi. İnsan bu süreçte hastaneden de korkar.
Hem de nasıl. Ama doktorumuz bize büyük cesaret verdi. Gözümü kapattım, açtım ameliyatım bitmişti.

"OĞLUMU ETKİLEYECEK BİR ŞEY OLSAYDI ASLA KABUL ETMEZDİM"

Oğlunuz Timur’un da büyük payı var, onu da anmadan geçmeyelim.
‘Böbreği kimden alalım’ diye kız kardeşim bir yandan, yeğenim bir yandan sesli düşünüyoruz. O sırada oğlum Timur dedi ki, 'Bir dakika ben varım burada ya! Ben daha ölmedim' dedi. Oğlumun sağlık durumunu etkileyecek bir şey olsaydı asla kabul etmezdim. Bir insanın tek böbrekle de hayatını normal bir şekilde sürdürebilmesi mümkün olduğu için tereddüt etmedim. Organ naklinin bir mucize olduğunu söyleyebilirim.
"YAŞAMAK GÜZEL ŞEY"
Mutlusunuz, bu durum sesinize de yansıyor.
Harikayım. Sağlığınız iyi olduktan sonra her şey çözülür. Önce sağlık. Yaşamak güzel şey! Çocuklarımın başında olmak güzel şey. Ameliyat boyunca doktorlar sizin şarkılarınızı dinlemiş.
Baygın adam bunu bilemez, ama dinlemişlerdir. Ameliyatı Antalya’da oldum. Doğrudur, şarkılarım buralarda sevilir. Antalya beni sever ben de Antalya’yı severim.

"ANNESİ, OĞLUMU BİR KADINA BIRAKMIŞ, O DA BANA GETİRDİ"

Timur Bey kaç yaşında?
50 yaşında. Erken yaşta baba olmuşsunuz.
Biz kendisinden pek haberdar değildik. Oğlunuzu biraz anlatır mısınız bize?
O eski bir macera.