Eşi benzeri görülmemiş olay: Dünyadan 6 dakika gerideyiz

Türkiye dahil Avrupa'da meydana gelen bir sorun dijital saatlerin yavaşlamasına ve 6 dakika kadar geride kalmasına yol açtı.

Eklenme Tarihi: 10 Mart 2018

Hürriyet - Türkiye dahil Avrupa'da meydana gelen bir sorun dijital saatlerin yavaşlamasına ve 6 dakika kadar geride kalmasına yol açtı. Eşi benzeri görülmemiş bu olayı araştıran uzmanlar ise şaşırtıcı bir sonuçla karşılaştı!

Türkiye dahil Avrupa'da meydana gelen bir sorun dijital saatlerin yavaşlamasına ve 6 dakika kadar geride kalmasına yol açtı. Eşi benzeri görülmemiş bu olayı araştıran uzmanlar ise şaşırtıcı bir sonuçla karşılaştı!

Balkanlarda meydana gelen elektrik sorunu nedeniyle yaşanan aksaklık doğrudan dijital saatlerin geride kalmasına yol açtı. İşin ilginç yanı bu sorunun Ocak ayından bu yana devam etmesi. Peki elektrik sorunu saatleri nasıl geride bıraktı?

Avrupa Elektrik İletim Sistemi İşleticileri Ağı'ndan (ENTSO-E) yapılan açıklamada, İspanya’dan Türkiye’ye, Polonya’dan Hollanda’ya Avrupa'daki 25 ülkede senkronize olan Avrupa Kıtası Elektrik Sistemi’nde bu yılın ocak ayı ortasından bu yana devam eden bir sistem frekans sapması bulunduğu bildirildi.

Bunun nedeni ise hayli ilginç. Kosova'nın yaşanan bu süreçte kendine yetecek elektrik üretememesine dikkat çekilen açıklamada, Avrupa'daki elektrik ağının istikrarlı hale gelmesi için Sırbistan'ın Kosova'nın eksik kalan elektrik ihtiyacını karşılama sorumluluğu bulunduğu kaydedildi.